V českých obchodech se loni nakradlo za 9 miliard korun

21. 7. 2010 – 20:27 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V českých obchodech se loni nakradlo za 9 miliard korun
Krádeže v obchodech loni vzrostly o 6,5 procenta na téměř devět miliard, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Krádeže v obchodech vzrostly v loňském roce o 6,5 procenta na téměř devět miliard korun a Česká republika si tak nadále drží nechtěné prvenství v Evropě.

Vyplývá to z analýzy bezpečnostní agentury Special Service International (SSI), která byla zveřejněna ve středu.

Podle expertů SSI je na vině pravděpodobně ekonomická krize, která se však netýká jen zlodějů, organizovaných gangů a propuštěných pracovníků firem. Až celou třetinu pachatelů krádeží totiž tvoří neloajální zaměstnanci společností. A zhruba 15 procent z celkového objemu připadá i na chyby samotných obchodníků.

Zaměstnanecké krádeže se nevztahují jen na fyzicky ukradené zboží. Krade a zcizuje se i firemní know-how, kontakty a důvěrné obchodní informace, které prodá zaměstnanec konkurenci, či se nechá u konkurence rovnou zaměstnat. Nárůst počtu těchto případů je podle analýzy nejmarkantnější.

„Zaměstnavatelé by se měli zejména v krizi věnovat zaměstnanecké politice a přistupovat zodpovědně k bezpečnosti firemních dat. Mohou tím ušetřit i milionové částky,“ míní Vladan Černín, odborník ze společnosti SSI, která zabezpečuje pro řadu obchodních center ostrahu objektů i zabezpečení kanceláří a techniky.

Zlodějům, kteří jsou chyceni se zbožím do částky pěti tisíc korun, hrozí v současnosti jen přestupkové řízení a pokuta, čehož si jsou pachatelé samozřejmě velmi dobře vědomi.

„Hrozbou pro zloděje by tak mohla být důsledná dokumentace přestupků páchaných v řadě, čímž by mohlo dojít k překvalifikování drobných přestupků na trestný čin. Na ty by se mohla uplatnit zkrácená forma trestního řízení a eventuálně podmíněné tresty či domácí vězení,“ navrhuje řešení Zdeněk Procházka ze společnosti Special Service International.

-David Vandrovec, Mediafax

Kam dál?

- Za kamery na pracovišti hrozí firmám milionové pokuty

- Kapsáři v Praze jsou třetí nejlepší na světě

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články