V ČR klesla spotřeba léků, léčilo se jimi ale více pacientů

17. 10. 2011 – 20:56 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V ČR klesla spotřeba léků, léčilo se jimi ale více pacientů
Statistiky ovšem potvrdily i trend takzvaného paralelního vývozu, kdy se léky určené pro český trh dostávají místo do tuzemských lékáren do evropských, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Spotřeba léků v loňském roce proti předchozímu období poklesla, přesto se ale léčilo více pacientů. Snížily se také náklady na hrazení léků, a to o jednu a půl miliardy korun, informoval novináře v pondělí ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš.

"V roce 2009 se prodalo 311 milionů krabiček léků, v roce 2010 už to bylo pouze 304 milionů balení. Přitom tyto krabičky stačily na zhruba 600 tisíc více denních dávek léků," citoval z výroční správy SÚKL za rok 2010 Beneš.

Statistiky ovšem potvrdily i trend takzvaného paralelního vývozu, kdy se léky určené pro český trh dostávají místo do tuzemských lékáren do evropských. "Pojišťovny totiž vykázaly onen zmíněný pokles v úhradách o jednu a půl miliardy, ale přesto celkové náklady na výrobu léků pro český trh dosáhly o 30 miliard více proti roku 2009. I když od tohoto čísla odečteme náklady na léky hrazené přímo lidmi, což je zhruba 15,9 miliardy korun, stále nám chybí léky za zhruba 15 miliard korun. Tuto díru představují právě léky v paralelním vývozu," řekl Beneš.

Doplnil, že částka nebude úplně přesná, protože se zde porovnávají ceny, které platí zákazník s cenami výrobními, což nikdy není stejná částka. "Podle odhadu SÚKL nicméně tvoří paralelně vyvezené léky až jednu pětinu českého trhu s léčivy. Je to daň za to, že máme velmi atraktivně nastavené ceny léků. Pro pacienta je to však nepříjemné v tom, že se musí potýkat s občasnými výpadky v dodávkách. I proto se zákonodárci snaží tento fenomén omezit a my jsme jim v tom nápomocni," uvedl Beneš.

O paralelním vývozu podle něj svědčí i to, že za loňský rok vzrostl o 44 počet distributorů léků a i to, že jen za první dva kvartály tohoto roku si o povolení k distribuci požádalo dvakrát více subjektů než za stejné období v roce 2010. Bez tohoto povolení nemohou společnosti případně lékárny s léky obchodovat. A SÚKL je za porušení tohoto pravidla i stíhá. "Je to pro nás jedna z prioritních oblastí," podotkl ředitel SÚKL.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články