V příštím roce zdraží i voda, o 15 procent

14. 10. 2010 – 12:35 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V příštím roce zdraží i voda, o 15 procent
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Tuzemské domácnosti si v příštím roce připlatí za vodu až o 15 procent víc. Čtyřčlenné domácnosti se spotřebou 150 tisíc litrů tak může roční účet za vodu vzrůst až o 1500 korun, uvedl to ve čtvrtek server Týden.cz

"Ve většině měst dojde od nového roku ke zdražení vodného a stočného. Ceny se podle našeho odhadu zvýší o čtyři až 15 procent. V některých oblastech či městech ještě o více," uvedl pro on-line deník Týden.cz šéf Sdružení vodovodů a kanalizací František Barák. Podle něj k vyššímu nárůstu cen vody dojde především v oblastech, kde potřebují vodárenské společnosti "vygenerovat více prostředků pro investice do údržby a obnovy vodovodních sítí".

 

Psali jsme: O kolik poroste cena elektřiny? Vláda se dohodla na kompromisu

 

V současné době podle Baráka činí průměrná cena vody 65 až 70 korun za kubík vodného a stočného. Mezi cenami v jednotlivých oblastech jsou však poměrně velké rozdíly. V cenách se však může projevit ještě růst DPH. "Pokud dojde k jakémukoliv navýšení DPH, vodárny to okamžitě zohlední ve svých cenách a ty pak porostou ještě více," soudí Barák. Konečné ceny na příští rok oznámí vodárenské společnosti na konci listopadu.

Spotřeba vody v České republice v posledních letech trvale klesá. Zatímco v roce 1990 činila ještě 171 litrů na osobu a den, v roce 2005 už činila jen 99 litrů. Blízko stolitrové hranice se s mírnými výkyvy pohybuje i v současné době.

-David Vandrovec,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články