V roce 2015 může přijít euro i státní bankrot

4. 3. 2010 – 6:55 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V roce 2015 může přijít euro i státní bankrot
Bankrot, nebo euro měna? Co nás čeká? Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rok 2015 může být pro Česko datem, kdy zavede euro, stejně jako rokem státního bankrotu, pokud nebudou realizovány potřebné reformy veřejných financí. V rozhovoru pro agenturu Mediafax na to upozornil premiérův poradce pro zahraniční politiku a evropské záležitosti Marek Mora.

Poslanci schválili zvýšení mateřské na úroveň minulého roku. Jaký podle vás budou mít tato prosociální opatření dopad na veřejné finance?
Vláda byla proti těmto návrhům, protože takováto opatření veřejné finance samozřejmě zatíží.

Jak byste zhodnotil stav veřejných financí České republiky?
Situace je skutečně kritická. Za posledních pět let se veřejný dluh zvýšil o deset procentních bodů. Nyní sice patříme v rámci Evropské unie mezi středně zadlužené země, s tímto tempem zadlužování se však můžeme propadnout mezi nejvíce zadlužené státy. Situace je tedy vážná, a pokud nebudou realizovány zásadní reformy, bude ještě kritičtější

Hrozí podle vás České republice bankrot?
Situace není až tak dramatická, že by Česku v nejbližších letech skutečně hrozil bankrot. Nicméně pokud nedojde k zásadním reformám veřejných financí, tak ve výhledu čtyř až pěti let se bankrotu můžeme nebezpečně přiblížit.

 

<%Anketa23%>Jaká zásadní opatření by tedy mělo Česko zavést?
Určitě bude nezbytné přijmout opatření jak na stránce výdajové, tak na stránce příjmové. Nebránil bych se například progresivnímu zdanění, tedy vyšším daňovým sazbám pro vysokopříjmové skupiny. Zásadní opatření se budou muset týkat ovšem především výdajové složky. Nezbytná tak bude důchodová reforma, reforma zdravotnictví nebo reforma sociálního systému. Zefektivnění by se měl dočkat také způsob zadávání veřejných zakázek.

Vkládáte nějaká očekávání do obnovení Bezděkovy komise, která se má důchodovou reformou opět zabývat?

Nedomnívám se a myslím, že ani členové této komise nepředpokládají, že by obnovení Bezděkovy komise mělo nějaké bezprostřední dopady na stav veřejných financí. Smyslem obnovení skupiny je spíše zrevidování a aktualizace návrhů důchodové reformy. To, zda budou mít závěry této komise nějaký odraz v realitě, bude nakonec záležet na samotných politicích, zda budou ochotni nějakou variantu reformy vůbec realizovat. Vzhledem k tomu, že takřka nikdo se nepřiklání ke zvyšování důchodového pojištění, budou muset politici nakonec stejně volit mezi zvyšováním věkové hranice odchodu do důchodu, nebo snižováním výše důchodu v poměru k průměrné mzdě. Nebo aplikovat kombinaci obojího.

Jak hodnotíte další vývoj hospodářské krize?
Je pravda, že ačkoli se zdálo, že již přecházíme do fáze, kdy hospodářská krize pomalu odchází, poslední čísla tomu nenasvědčují. Je to přitom ovlivněno zejména situací v západních zemích, kde se ukazuje, že finanční krize neodejde tak snadno a rychle, jak se očekávalo. Musíme si přitom uvědomit, že Česká republika je na západní země úzce navázána. Nicméně přesto jsem mírným optimistou a předpokládám, že růst se bude v příštím roce pohybovat v případě České republiky spíše v kladných číslech. V postatě tedy souhlasím s odhady, které nastiňují ministerstvo financí a Česká národní banka.

Souhlasíte s tím, že s ohledem na finanční krizi a stav veřejných financí se dá jen těžko hovořit o nějakých termínech pro zavedení eura?
Já jsem dlouhodobě zastáncem zavedení eura a myslím, že diskuse o jeho zavedení smysl mají. Nicméně nejbližším termínem pro euro v Česku je skutečně až rok 2015 nebo 2016. Dřív se to asi nestihne. Samozřejmě to bude ale záviset na konsolidaci veřejných financí a pozitivním vývoji ekonomické situace. V roce 2015 určitě nebude zavedeno euro, pokud Česku bude hrozit bankrot.

(Mediafax.cz)

Kam dál?

- Krutý účet za neschopné politiky - kam se řítíme?

- Zdravotnictví se blíží bodu, kdy nezvládne financovat dostupnou péči

- Tento rok naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh

- Petr Nečas: Důchodový systém nepotřebuje revoluci ani evoluci. Potřebuje reformu!

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 22,890 23,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články