V roce 97 Apple málem zkrachoval, teď je nejhodnotnější firma světa

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Nejhodnotnější firmou v historii USA i světa se stala technologická společnost Apple, která překonala dosavadní rekord Microsoftu z konce roku 1999. V úterý o tom informovala agentura AFP a server Patria.cz s tím, že Apple má v současné době hodnotu 623,2 miliardy dolarů (12,5 bilionu korun).

V roce 1997 čelil Apple hrozbě krachu a jedna jeho akcie stála jen 3,2 dolaru, Foto: Apple

V roce 1997 čelil Apple hrozbě krachu a jedna jeho akcie stála jen 3,2 dolaru, Foto: Apple , zdroj: NašePeníze.cz

Společnost Apple dokázala už na konci loňského roku připravit o prvenství v žebříčku nejhodnotnějších firem světa ropnou společnost ze Spojených států Exxon Mobil. Rekordní hodnotu společnosti však až doposud držel Microsoft, ta k 30. prosinci 1999 činila 620,6 miliardy dolaru (12,44 bilionu korun).

Agentura AFP zároveň poznamenala, že pokud by se vzal v potaz růst spotřebitelských cen, byla by hodnota Microsoftu z roku 1999 v současném vyjádření 850 miliard dolarů (17 bilionů korun).

V roce 1997 čelil Apple hrozbě krachu a jedna jeho akcie stála jen 3,2 dolaru. Společnost však od té doby zažila několik výrazných vln oživení v podobě iPodů, po kterých přišly populární telefony iPhone a počítačové tablety iPad. V pondělí akcie společnosti stouply až k 665 dolarům.

Zásadní podíl na úspěšnosti firmy měl její spoluzakladatel Steve Jobs, který zemřel vloni. Steve Jobs byl v květnu 1985 z Applu propuštěn, v roce 1997 ho ale Apple vzal zpět a o tři roky později začali odbornici jednomyslně tvrdit, že se do společnosti vrátila vize budoucnosti technologických řešení, což za krátko pocítili i šťastní akcionáři Applu.

Jan Soukup | MED

Tagy: Apple peníze svět firma firmy na světě nejhodnotnější