Václav Havel: Česká republika by měla mít novou ústavu

2. 1. 2011 – 19:00 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Václav Havel: Česká republika by měla mít novou ústavu
EU přežila již mnoho krizí, tato není první. Pokud je vzala jako varování a výzvu, obrátilo se to nakonec v její prospěch, řekl exprezident, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Ústava ČR by měla být v příštích letech změněna, zaslouží si zpřesnění, úpravu a odstranění drobných chyb. Nový dokument by se však v důsledku neměl příliš lišit od ústavy současné, uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce bývalý český prezident Václav Havel.

"Měli bychom dříve či později mít novou ústavu. Za pět, za deset let, nevím," uvedl v neděli Havel a vysvětlil: "Nebyla by tolik odlišná od této, ale byly by tam zpřesněny a upraveny různé drobnosti. Chyb by se dalo vychytat víc, nechť to někdo v tichosti shromažďuje a ať se pak pokusí napsat novou Ústavu ČR, která by již platila navždy."

Podle Havla je v poslední době patrné odcizení politiky a občanské společnosti, což signalizovaly i volby v roce 2010. "Společnost je neklidná, ve vzduchu je jakési mírné dusno. Volby daly najevo nechuť ke starým tvářím a zavedeným pořádkům. Změna zásadnější, kterou bych uvítal, to ale ještě není," dodal.

Havel dále poznamenal, že i když demokracie musí vycházet ze svého institucionálního a formálního základu, skutečně důležitá je politická kultura. V České republice se prý po listopadu 1989 příliš akcentovala privatizace. "Ten ohromný přechod vlastnictví do privátních rukou, který byl samozřejmě nezbytný, byl podnikán trochu na úkor právního řádu. Teď sklízíme ty plody, jsou jimi mafiánství, korupce a kejklířství," uvedl.

 

Finanční krize jako pomocník

 

Exprezident se pozastavil i nad odeznívající hospodářskou krizí, která zasáhla také Evropskou unii. "EU přežila již mnoho krizí, tato není první. Pokud je vzala jako varování a výzvu, obrátilo se to nakonec v její prospěch. Ta doznívající krize by proto měla být vnímána jako výzva k smysluplnější spolupráci," uvedl.

Havel se vzápětí – jako již mnohokrát v minulosti – zastal eura. V době, kdy mezi státy EU neexistují hranice, a Česká republika investuje v mnoha členských zemích, je prý neustálé přepočítávání na korunu nerozumné. Václav Havel zároveň odmítl celosvětovou politiku zadlužování, kvůli níž se hospodářství dostalo do problémů. "Bude-li ta krize pojata i jako výzva nepůjčovat si kvůli všemu a na vše, obrátí se nakonec ve všeobecný prospěch," prohlásil.

Jedním z témat nedělních Otázek Václava Moravce byla i případná přímá volba prezidenta. Tímto způsobem by se mohlo volit již v roce 2013. Vládní koalice však nepodpořila návrh zákona na přímou volbu z dílny ČSSD, návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) bude kabinetem teprve projednáván.

Bývalá hlava státu podporuje přímou volbu prezidenta dlouhodobě, mezi největšími klady uvádí jiný typ legitimity, který má přímo zvolený prezident oproti vládě a parlamentu. "Nezáleží ani tolik na kompetencích, ale na autoritě osoby, která má legitimitu přímo od občanů," myslí si Havel a dodává: "Na druhou stranu může být nevýhodou fakt, že už dnes máme voleb hodně. Lidi by to mohlo trochu otrávit."

Havel se během pořadu věnoval i svému osobnímu životu. Mluvil například o práci na svém filmu Odcházení, který by měl jít do kin na jaře tohoto roku. Přiznal zároveň, že si po odchodu z čela státu myslel, že si užije zaslouženého odpočinku. Nic takového prý ale neexistuje, protože exprezidentství zůstává navždy.

Závěrem popřál první prezident České republiky veřejnosti harmonický a klidný život. "Měli bychom mít čas na knihy a procházky. Po ulicích by se mělo korzovat, ne utíkat. To je to, co bych chtěl popřát – mezi tisíci jiných věcí, ke kterým patří zdraví – svým spoluobčanům," uzavřel.

-Filip Nachtmann,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články