Václav Klaus: ČR nemá peníze na to, aby dotovala zemědělce

14. 9. 2010 – 12:24 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Václav Klaus: ČR nemá peníze na to, aby dotovala zemědělce
Správný model fungování zemědělství viděla podle svých slov česká hlava státu právě na ekostatku v Ratibořích, Foto:Hrad | zdroj: NašePeníze.cz

Český stát nemá na rozhazování, takže myšlenky, že by se speciálně do farmářství dávaly dotace a všude jinde se škrtalo, tak tudy cesta vést nemůže. V úterý to prohlásil prezident Václav Klaus při své návštěvě kozí farmy v Ratibořicích na Vysočině.

Klaus mluvil na farmě o dotacích s místními zemědělci. Ti mu sdělili, že je trápí nižší dotace, než jaké dostávají jejich kolegové v okolních zemích. Prezident však vyloučil jakoukoli další podporu od státu, který se snaží hledat spíše úspory. "A že by Evropská unie měla najednou více peněz, taky to nevidím," odmítl myšlenku na dotace z Bruselu.

Zároveň v souvislosti s evropskými penězi určenými na zemědělství Klaus připustil, že lze očekávat veliký spor o novém rozpočtu EU. "Musíme tam probojovat něco jiného, než co bylo v tom dosavadním modelu financování," poznamenal.

 

Dotace v začátku roku: Dotace na podporu podnikání mohu ode dneška získat zemědělci

 

Správný model fungování zemědělství viděla podle svých slov česká hlava státu právě na ekostatku v Ratibořích. "Tato farma vypadá dobře. Je to trefení se do produktu, po kterém je poptávka. Já myslím, že je to klasický příklad úspěšného zemědělství," řekl o místním provozu, který vyrábí produkty z kozího mléka.

Prezident Václav Klaus a jeho manželka Livie jsou na třídenní návštěvě Vysočiny. Od pondělí do středy zavítá prezidentský pár do deseti měst a obcí v kraji. Úterní program Klause začal ráno návštěvou krajského policejního ředitelství v Jihlavě. Po prohlídce kozí farmy v Ratibořicích odjel prezident na oběd s rektory vysokých škol působících na Vysočině a na návštěvu tradičního výrobce čajů v Jemnici a premonstrátského kláštera v Nové Říši. Večer ho čeká slavnostní večeře s vedením kraje a krajskými řediteli hasičů a záchranářů.

-Tomáš Paták, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,330
USD 22,270 22,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články