Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

2. 6. 2010 – 9:15 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala
Klaus: Myslím si, že Česká republika rozhodně neučinila chybu, když se vstupu do eurozóny vyhnula, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Eurozóna jako projekt, který svým členům sliboval ekonomický přínos, zkrachovala. Uvedl to prezident České republiky Václav Klasu v úterý pro server Wall Street Journal.

"V dobrých ekonomických časech nebyly problémy eurozóny vidět, nicméně ve chvíli, kdy se mraky zatáhly, velmi jasně se zjevil nedostatek soudržnosti. V tomto smyslu se odvažuji tvrdit, že eurozóna, jakožto projekt slibující svým členům ekonomický přínos, zkrachovala," uvedl Václav Klaus, který rovněž zmínil rozdělení eurozóny na dvě skupiny.

"V té první skupině je většina zemí severní a západní Evropy, a tato skupina vykazuje nízké inflační tlaky, druhá skupina pak zahrnuje Řecko, Španělsko, Portugalsko a Irsko, a zde je inflace vyšší. Je rovněž pozorovatelné, že můžeme eurozónu rozdělit na země s přebytky zahraničního obchodu a jeho deficity," dodal Klaus.

Mapa Eurozóny:

Eurozóna

Zdroj: Wikimedia

Někteří komentátoři naznačují, že právě rozdělení eurozóny na jižní státy spadající do skupiny PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko) a zbytek zemí způsobuje současné problémy eura, které mohutně oslabuje vůči dolaru i vůči koši světových měn. Problémem je slabá fiskální disciplína zemí PIIGS, jejichž rozpočtové deficity a veřejný dluh jsou výrazně vyšší, než dovoluje Pakt sability a růstu. Na druhé straně se však kritiky dočkávají i výrazné obchodní přebytky Německa.

"Myslím si, že Česká republika rozhodně neučinila chybu, když se vstupu do eurozóny vyhnula, jsem ostatně potěšen, že tento postoj jsme nezaujali jako jediní," dodává Klaus ve svém eseji.

 

<%Anketa23%>

-Mediafax

Kam dál?

- Zavedení Eura nesmíme uspěchat

- Euroměna padá. Němci chtějí všem utáhnout opasky

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články