Václav Klaus: Mezinárodní měnový fond by měl být co nejdříve zrušen

18. 10. 2010 – 21:21 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Václav Klaus: Mezinárodní měnový fond by měl být co nejdříve zrušen
Evropský socioekonomický model je protirůstový, protože předpokládá příliš vysokou míru přerozdělování, tvrdí Klaus, Foto: Václav Klaus | zdroj: NašePeníze.cz

Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl být co nejdříve zrušen nebo radikálně omezen, protože jde jen o barbarský relikt keynesiánské éry. Na pondělní konferenci o hospodářské krizi to řekl prezident Václav Klaus.

"Jsem přesvědčen, že MMF by měl být co nejdříve zrušen nebo radikálně omezen, jakmile to půjde," řekl Klaus a MMF označil za pozůstatek tzv. keynesiánské éry. Z Klausovy strany šlo o zjevný útok na již zesnulého ekonoma Johna M. Keynese, kterého Klaus vždy odmítal a Klausův politický protivník Miloš Zeman naopak zbožňoval.

Na adresu společné evropské měny Klaus uvedl, že současnou krizi euro podle jeho mínění přežije. "Dlouhodobá krize eura však bude pokračovat a celý kontinent přijde velice draho," poznamenal. V problémech se podle něho nachází celá Evropa, přičemž euro není jedinou příčinou tohoto stavu, ale je jednou z nich.

V současné krizi se euro podle názoru prezidenta projevilo tím, že země mimo jiné nemohly provádět vlastní měnovou politiku a také nemohly zaznamenat varovné signály slábnoucí měny, protože vlastní měnu neměly. "Evropa také rozhodně není optimální měnovou oblastí," dodal prezident.

Klaus také varoval, že analytici nedostatečně rozlišují malé země. "Analytici tradičně nerozlišují malé země v regionu a tu nejhorší si zkrátka vezmou jako benchmark," poznamenal.

Naopak vyzdvihl výhody vlastní měny a zejména české koruny. "Dlouhodobá měnová stabilita a nízká inflace motivují lidi, aby si půjčovali ve vlastní měně. Pouhá dvě procenta úvěrů včetně hypoték jsou u nás v cizích měnách," uvedl jako příklad Klaus.

Na závěr Klaus řekl, že evropský socioekonomický model je protirůstový, protože předpokládá příliš vysokou míru přerozdělování. "Obrovským problémem je nyní i rozpočtová disciplína. Ale pro některé země, například pro Maďarsko, byla problémem už před krizí," poznamenal prezident.

 

-Jiří Táborský,Mediafax

Kam dál?

- Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

- Klaus: Krize je horší v zemích, které udělaly chybu a přijaly euro

- Václav Klaus: ČR nemá peníze na to, aby dotovala zemědělce

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články