Vánoční dárky kupujeme dětem a rodičům, na sourozence a prarodiče zapomínáme

24. 11. 2009 – 1:33 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vánoční dárky kupujeme dětem a rodičům, na sourozence a prarodiče zapomínáme
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Češi kupují vánoční dárky nejčastěji svým dětem a rodičům, na své sourozence a prarodiče ale zapomínají. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedla výzkumná agentura SC&C.


Za vánoční dárky pro děti vydáme nejčastěji více než dva tisíce korun a na své rodiče pamatuje celých 86 % dotázaných, kteří jim kupují nejčastěji dárky do 1.000 Kč. Naopak na dárky pro prarodiče velmi často „zapomínáme“. Téměř polovina dotázaných uvedla, že svým prarodičům na vánoce pod stromeček nedává dárky žádné. Z blízkých příbuzných poté přicházejí nejvíce zkrátka sourozenci, které neobdarovává 60 % dotázaných a téměř 20 % z nás jim kupuje pouze drobné dárky v hodnotě do 500 Kč.

- Vánoce budou chudší, lidé šetří na dárcích
- Povánoční výprodeje v obchodech začaly už koncem října

Cennější dárky jsou výjimkou také v případě vzdálenějších příbuzných jako jsou tety, strýcové a jejich děti. Dárky pro tety a strýce nekupuje 57 % dotázaných a u sestřenic a bratranců je toto číslo o 3 % procenta vyšší. U přátel se nejčastěji objevují jako dárky maličkosti od 200 nebo 500 Kč. Nicméně je mezi námi téměř 20% lidí, kteří za dárky pro přátele utratí více než 1.000 Kč.

Pokud máme partnera nebo partnerku, investujeme do dárků pro ně velmi různě – nejčastěji jsou to buď dárky v hodnotě mezi 500 až 1.000 Kč nebo přesahuje objem dárků 2.000 Kč.

Nákup vánočních dárků je přímo závislý na našich finančních možnostech - čím vyšší je náš příjem, tím dražší jsou naše dárky - a odvíjí se od toho také počet osob, které chceme obdarovat. Pokud například naše příjmy přesáhnou 25 tisíc Kč, chceme obdarovat v průměru 10 lidí. Nejčastěji však na vánoce kupujeme dárky pro 7 až 8 lidí a průměrná částka, kterou na jednu osobu vynaložíme, je 996 Kč.

Hodnota průměrného dárku pro jednu osobu

průměr

čistý příjem

do 9 tisíc Kč

669 Kč

 

9 - 15 tisíc Kč

895 Kč

 

15 - 25 tisíc Kč

1265 Kč

 

25 tisíc Kč a více

1632 Kč


Z průzkumu také vyplynulo, že nákupní horečka před vánoci již začala. Třetina z nás totiž vyráží za nákupy vánočních dárků v měsících říjnu až listopadu. V prosinci je poté vystřídají ti, kteří s nákupem ještě vyčkávají. Nicméně téměř každý pátý Čech nechává výběr dárku až na poslední chvíli. Těsně před Štědrým dnem nebo dokonce v průběhu slavnostního dne nakupuje dárky 18 % dotázaných.

Irena Bártová, ředitelka SC&C, k průzkumu uvádí: „Náš průzkum potvrdil, že nákupní chování Čechů bude i letos velmi různorodé. Přibližně pětina lidí nakupuje pod časovým tlakem těsně před vánoci. Vodítkem pro obchodníky a marketéry by tedy mohly být expresní průzkumy trhu, které toto chovaní blíže popíší. Lze totiž předpokládat, že právě tito zákazníci se neřídí cenou a jsou za dárky ochotni utratit jakoukoliv částku, jen aby dárek sehnali.“

Pokud jde o dekoraci, jsou Češi nakloněni spíše klasickým symbolům českých vánoc – jesličky, betlémy nebo jednoduché zimní a vánoční motivy upřednostňuje celých 52 % dotázaných. Náboženské motivy jsou oblíbené u starších lidí a vločky, sněhuláky a ostatní motivy naopak upřednostňují lidé mladší. Santa Clause se sobím spřežením uvedlo pouze 2 % dotázaných. Českým obchodníkům lze tedy doporučit, aby se při zdobení svých výloh zaměřili na typicky české motivy, případně použili klasickou vánoční dekoraci.

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články