Věci veřejné chtějí levnější potraviny, TOP09 zase knihy

6. 3. 2011 – 13:07 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Věci veřejné chtějí levnější potraviny, TOP09 zase knihy
Nyní se odhaduje výpadek v příjmech systému důchodového zabezpečení na třicet miliard, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Věci veřejné by byly rády, kdyby se ve výjimkách pro zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) objevilo více potravin, Petr Gazdík (TOP 09) by nechtěl výjimky pokud možno žádné, ale pokud by měly platit, tak pro knihy. Gazdík i Kristýna Kočí (VV) to řekli v nedělní Partii v televizi Prima.

"Umím si představit i výjimku na knihy nebo tisk. Na stranu druhou se ale domnívám, že důchodce ocení více chleba než knihu. Je potřeba si totiž uvědomit, že my máme jen málo prostoru pro to výjimky dávat," řekla Kočí.

Gazdík uvedl, že seznam potravinových výjimek ale bude složité definovat a Češi jsou známí svou vynalézavostí. "Pak se tady objeví rohlíkový chleba, který bude spadat do výjimek nebo hovězí maso jako součást bezlepkové diety," podotkl Gazdík.

 

<%Anketa249%>

 

Oba politici se ale shodli, že posledních 15 let se o důchodových reformách, s nimiž vyšší DPH souvisí, pouze mluvilo. "Je škoda, že se na ni nepoužily třeba peníze z výnosů z privatizace a místo toho se sanovaly banky," tvrdí Gazdík.

Kočí aktuální potřebu důchodové reformy obhajovala i tím, že nyní se odhaduje výpadek v příjmech systému důchodového zabezpečení na třicet miliard. "My tou reformou posíláme lidem vzkaz, že státní systém není schopen dlouhodobě udržet dnešní podobu důchodů. Již brzy nastane doba, kdy na jednoho pracujícího připadne jeden důchodce," upozornil Gazdík.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kam dál?

- Vláda by neměla zvyšovat DPH tvrdí analytik Michl. Jaké je jiné řešení?

- Kalousek: Čtyřčlenné rodině se dvěma dětmi se zvýší náklady měsíčně o 500 korun

- Rodinám s dětmi se bude vyšší DPH kompenzovat slevou na dani

- Jak vzrostou náklady na bydlení plánovaným zvýšením DPH?

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články