Věci veřejné neplní slib, poslanecké náhrady plně čerpají a nevrací

6. 12. 2010 – 10:58 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Věci veřejné neplní slib, poslanecké náhrady plně čerpají a nevrací
Organizace již vyzvala Johna, aby náhrady vrátil a v budoucnu se choval tak, jak sliboval. Radek John - Foto: Dalibor Durčák | zdroj: NašePeníze.cz

Aktualizováno 12:10 - Poslanci Věcí veřejných (VV) po květnových volbách slibovali, že budou vracet poslanecké náhrady. Dosud jich vyčerpali už 98 procent a nevrátili zatím nic, informovala v pondělí obecně prospěšná společnost Acta non verba.

"Od složení poslaneckého slibu do 1. listopadu tohoto roku vyčerpali šikovní poslanci za Věci veřejné celkem 4 234 000 korun. Tato částka činí 98 procent z toho, co vyčerpat mohli. A nevrátili ani korunu," píše společnost ve svém prohlášení.

Acta non verba se s otázkou, zda poslanci za VV skutečně vrací své náhrady, obrátila přímo na Poslaneckou sněmovnu. Z materiálu plyne, že poslancům Věcí veřejných bylo od složení slibu vyplaceno celkem 9,6 milionu korun. Tato částka zahrnuje jak samotný poslanecký plat, tak diety a cestovní náhrady.

 

Psali jsme: VV posílají část náhrad vlastnímu stranickému týmu poradců

 

Poslanci s kritikou nesouhlasí a tvrdí, že podporují řadu charitativních projektů. "Nevyčerpané náhrady dáváme na charitu. V mém kraji jsme například obdarovali českobudějovické K-Centrum starající se o drogově závislé," uvedl Viktor Paggio (VV).

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová doplnila, že všichni poslanci musí straně za čerpané náhrady předložit účty. Ty náhrady, co zbudou, putují na dobročinné účely. "Špína se však najde i na čistě padlém sněhu. Dosud žádní poslanci nevěnovali své náhrady na dobročinné účely. My tak činíme, ale stejně jsme kritizováni," řekla Mediafaxu. Přiznala, že sama odevzdává na charitu 20 až 25 tisíc korun měsíčně.

Podle stránek Věcí veřejných darovala strana na dobročinné účely 710 tisíc korun. "To je pouhých 17 procent z vyplacených náhrad a pouhých sedm procent z čistého příjmu poslanců," vypočítala Acta.

Paggio nesouhlasí s tím, že by finanční podpora charitativním organizacím byla takto nízká. "Částka je určitě vyšší, na účet odevzdávají část platu i někteří ministři, určitě pan Bárta. Do finančních prostředků pro charitu je potřeba započítat také peníze, které plynou do nadačního fondu Chantal Pouillain," uvedl.

Organizace Acta non verba již vyzvala Johna, aby náhrady vrátil a v budoucnu se choval tak, jak sliboval. "Radka Johna jsme vyzvali, aby poslanci za VV vrátili zpět do rozpočtu poslanecké sněmovny 4 234 000 korun a začali poslanecké náhrady vracet každý měsíc, jak se usnesli. Také jsme vyzvali a znovu tímto vyzýváme pana Johna k omluvě," uvedl ředitel společnosti Acta Vojtěch Razima.

Poslanecké náhrady mají pokrýt náklady politiků například na kancelářský materiál, společenské oblečení nebo dopravu. Ke svému platu tak mohou každý měsíc získat až 14 tisíc korun.

-Martina Týblová,Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Poslanci si zruší dopravu zdarma a zdaní poslanecké náhrady

- Radek John: Slušní podnikatelé do politiky patří

- Z političek celebrity - Političky z VV dobyly odvážnými fotkami i CNN

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,500 24,600
USD 24,020 24,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články