Věci veřejné (VV) protestují proti škrtům ve svých rezortech. ČSSD: Příliš jste ustupovali

27. 7. 2010 – 18:13 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Věci veřejné (VV) protestují proti škrtům ve svých rezortech. ČSSD: Příliš jste ustupovali
Vláda má na krku roztržku, ministři za Věci veřejné hrozí odchodem z kabinetu, Foto: VV | zdroj: NašePeníze.cz

Ministři za stranu Věci veřejné (VV) protestují proti požadovaným škrtům, které jsou podle nich příliš vysoké a dopadají nejvíce na jejich resorty.

Předseda VV Radek John televizi Nova v úterý řekl, že ministři Věcí veřejných ve vládě za takových podmínek být nemusí a ani nechtějí.

Podle informací televize Nova se ministři strany odpoledne sešli, aby situaci řešili. Reagují tak na úterní prohlášení premiéra Petra Nečase (ODS), že nezvládnutí úsporných opatření na ministerstvech bude považovat za manažerské selhání jednotlivých ministrů.

 

Psali jsme: Kalousek: Škrty 2,5 procenta jsou jen rozcvičkou na příští rok

 

John upozornil, že z provedených analýz rozpočtů jednoznačně vyplývá, že navrhované úspory jsou v rozporu s koaliční smlouvou. Domnívá se, že pokud by ministerstvo vnitra realizovalo návrh ministerstva financí, bylo by důsledkem snížení rozsahu a kvality služeb poskytovaných resortem ministerstvem vnitra.

Pokud by se přistoupilo k navrhovaným opatřením, muselo by se už v letošním roce zasahovat do platů zaměstnanců ministerstva, policistů a hasičů, tvrdí John. "Souhlasíme s tím, že se má šetřit. Žádáme však, aby byly odečteny mzdové náklady, stejně jako v roce 2009. Ze zbývající částky jsme připraveni odevzdat stejné procento jako všechna ministerstva," řekl.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce, aby jeho kolegové ušetřili 2,5 procenta výdajů ministerstev. Podle něj je to proti příštímu roku "pouhá rozcvička".

 

Věci veřejné příliš ustupovaly a teď se diví, zní z ČSSD

 

Za vzrůstajícím napětím uvnitř vládní koalice způsobené škrty v rozpočtech jednotlivých ministerstev, které se nelíbí hlavně straně Věci veřejné (VV), stojí podle ČSSD neschopnost strany Radka Johna prosadit navýšení příjmů státu. V úterý to uvedl úřadující předseda socialistů Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté tvrdí, že měli vyjednavači prosadit do programu koalice zvýšení příjmů státního rozpočtu zvýšením daňové progrese či vyšším zdaněním firem. "Nemohou se nyní divit logickým důsledkům svých ústupků, kterými jsou a v příštím roce budou plošné necitlivé škrty," sdělil úřadující šéf ČSSD.

Kritikou nešetří socialisté hlavně na adresu koaliční smlouvy, která má desítky stran a koalice na ní pracovala celé týdny. "Zcela jistě by ale bylo užitečnější, kdyby koaličnímu jednání předcházel seminář o skutečné rozpočtové situaci země. Jednotliví ministři by se nyní nemohli tvářit překvapeně nad tím, že musí snížit výdaje ministerstev," poznamenal Sobotka s tím, že řadu slibů, které obsahuje koaliční smlouva, byla učiněna bez přesné znalosti hospodářské situace státu.

-Denisa Čermáková, Pavlína Heřmánková, Tomáš Paták, Mediafax

Kam dál?

- Kalousek: Škrtat budeme desítky miliard

- Nečas: Většina lidí nutnost reforem pochopí

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,540
USD 22,920 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články