Vedení Sazky si přišlo kromě vysokých odměn na 135 milionů na investičním životním pojištění

31. 7. 2011 – 8:26 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vedení Sazky si přišlo kromě vysokých odměn na 135 milionů na investičním životním pojištění
Současné vedení zkrachovalé Sazky může na podobné odměny snů zapomenout, Foto: Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Bývalé vedení zkrachovalé loterijní společnosti Sazka si žilo na vysoké noze, kromě obrovských odměn si další miliony odnesli na velmi štědrém motivačním programu. Podle materiálů, které má agentura Mediafax k dispozici, zřídila firma top manažerům a zástupcům svazů nadstandardní životní pojištění.

Vedení Sazky přišlo s velmi štědrým motivačním programem pro členy představenstva, dozorčí rady a top managementu loterijní společnosti v roce 2005. Pro celkem 25 lidí tehdy Sazka uzavřela investiční životní pojištění u Credit Suisse Life & Pensions pojišťovny.

Smlouva byla na tři roky, každý rok Sazka pojišťovně z fondu odměn odvedla 45 136 363 korun. Pojišťovna podle smlouvy nesla veškeré investiční riziko a garantovala roční výnos 1,9 procenta.

I proto všichni pojištění získali v červnu 2008 statisíce až miliony korun navíc. Nejvíce na tom vydělal dlouholetý šéf Sazky Aleš Hušák, který si odnesl 24,9 milionu korun. Výrazné přispění do rodinného rozpočtu získal také místopředseda představenstva Sazky a šéf Autoklubu ČR Roman Ječmínek, kterému plnění z životního pojištění vyneslo 13,2 milionu korun. Po 12 milionech si odnesli bývalý finanční ředitel Sazky Jan Prádler a bývalý generální ředitel krachující společnosti Bestsport Michal Krejcar.

Celkem získali prominentní pojištěnci Sazky za tři roky 134,879 milionu korun.

Že jsou materiály pravé, potvrdila Mediafaxu i současná mluvčí Sazky Lenka Angelika Tichá, která přišla do společnosti spolu s týmem insolvenčního správce Josefa Cupky. "Při finanční analýze a hodnocení finančních toků ve společnosti jsme přišli i na tyhle nestandardní odměny," potvrdila Tichá a dodala, že jsou přesto v souladu s pravidly Sazky a nejsou v rozporu se zákonem.

Podle oslovených odborníků na personalistiku a zaměstnanecký trh jsou ale takto vysoké benefity opravdu podivné. "Příspěvek na životní či jiné pojištění je u českých firem stále více populární, spousta podniků na něj svým zaměstnancům přispívá. Většinou ale jde pouze o stokoruny či tisícikoruny. Že by někdo tímto způsobem získal miliony a navíc tolik lidí v rámci jedné firmy, se moc často nevidí," zhodnotil systém benefitů v Sazce odborník z jedné renomované nadnárodní personální firmy, který však s kauzou Sazka nechtěl spojovat své jméno.

Přestože Sazka se v posledních letech potýkala s výraznými finančními problémy kvůli splácení předražené O2 arény, na milionové platy a odměny pro vedení firmy a zástupce sportovců měla peněz dost. Jen Hušák si loni se všemi bonusy vydělal 49,8 milionu korun. Z toho 19 milionů korun byla roční odměna generálního ředitele, 15 milionů mimořádné odměny a dva miliony korun třináctý a čtrnáctý plat. Kromě toho měl nárok na úhradu reprezentativních výdajů, vlastního kuchaře s týmem lidí či služební byt. Tehdejší místopředseda představenstva Roman Ječmínek měl loni hrubou mzdu celkem 8,8 milionu korun a finanční ředitel Jan Prádler, který z firmy loni na podzim ve zlém odešel, dostal 11,8 milionu hrubého.

Přestože Prádler ze Sazky odešel už skoro před rokem, podle informací agentury Mediafax bral od té doby měsíčně 700 tisíc korun, což mu garantovala takzvaná konkurenční doložka. Sazka mu i po jeho odchodu tedy platila tyto ohromné peníze jen proto, aby neodešel ke konkurenci. "Pan Prádler dostával peníze z konkurenční doložky až do května, kdy jsme to zarazili," reagovala Tichá, která však výši této vyplácené částky nechtěla komentovat.

Další výrazné přilepšení k platu mohl letos získat také Krejcar z Bestsportu. Hušák mu na začátku května, tedy v době, kdy Sazka už byla v úpadku, schválil odměnu osm milionů korun. Měl je získat za zásluhy při výstavbě O2 arény. Paradoxem přitom je, že právě předražená víceúčelová hala v pražské Libni a problémy s jejím splácením přivedly Sazku do konkurzu. Insolvenční správce Sazky vyplacení této odměny sice stopnul, současný ekonomický šéf majoritního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV) Krejcar přesto z této odměny obdržel 1,9 milionu korun.

Současné vedení zkrachovalé Sazky může na podobné odměny snů zapomenout. "Ořezali jsme úplně všechno, nyní se žádné odměny nevyplácí," řekla Tichá.

Miliony za životní pojištění od Sazky brali manažeři, sportovci i vlivný politik

S postupným odhalováním finančních toků ve zkrachovalé Sazce začíná být jasnější, proč zástupci akcionářů v loterijní společnosti v minulosti stáli tak věrně za šéfem Sazky Alešem Hušákem. Kromě pravidelných velmi vysokých odměn za členství v orgánech společnosti, služebních vozů i pro soukromé účely, výjezdních zasedání v luxusních destinacích a dalších benefitů, dokázali své rodinné rozpočty zvýšit o miliony korun.

Sazka jim totiž v roce 2005 uzavřela velmi výhodné investiční životní pojištění na tři roky, na které jim každý rok z fondu odměn odváděla celkem 45 136 363 korun. Nejvíce na vyplaceném pojistném plnění vydělal sám Hušák, v červnu 2008 od Credit Suisse Life & Pensions pojišťovny inkasoval 24,9 milionu korun.

Hned na druhém místě co do výše pojistného plnění se umístil zástupce minoritního akcionáře Sazky, šéf Autoklubu ČR Roman Ječmínek. Ten si jako místopředseda představenstva Sazky odnesl 13,2 milionu korun. Člen představenstva Sazky a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek za tři roky pojištění inkasoval 8,4 milionu korun. Více než osm milionů korun si odnesli také člen představenstva a předseda Pražské tělovýchovné unie Karel Malý (8,2 milionu korun) a jeho kolega v představenstvu zkrachovalé společnosti a někdejší předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Vladimír Srb (8,2 milionu).

Také tehdejší prezident Českého střeleckého svazu Jaroslav Pekař si přišel na miliony korun, jako předseda dozorčí rady si odnesl 7,64 milionu korun. Předseda České asociace Sport pro všechny Jiří Laurenc, který sportovce zastupoval v představenstvu Sazky, vydělal na pojištění 6,7 milionu korun. Přes šestimilionovou hranici se přehoupl také bývalý starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard (6,2 milionu korun), který byl také členem představenstva Sazky.

Mnohem méně si za tři roky pojištění odnesl člen předsednictva výboru České obce sokolské Jiří Krátký, který byl také členem dozorčí rady zkrachovalé loterijní společnosti, prostřednictvím pojištění získal 849 tisíc korun. Nejméně mezi sportovci v Sazce vyneslo investiční životní pojištění členovi dozorčí rady a bývalému předsedovi Českomoravského fotbalového svazu Janu Obstovi. Tomu pojišťovna na pojistném plnění v roce 2008 vyplatila 790 tisíc korun.

Takřka čtyři miliony (3,8 milionu korun) vyneslo pojištění také místopředsedovy dozorčí rady Sazky a dlouholetému lidoveckému politikovi Ladislavu Šustrovi, který s Miroslavem Kalouskem zakládal nyní vládní stranu TOP 09. Kvůli odhalení MF Dnes, že za milion korun od fiktivního majitele neexistující sítě heren Jackpot slíbil zabránit přijetí novely zákona o loteriích, nakonec tento vlivný politik a místopředseda rozpočtového výboru sněmovny rezignoval na svůj poslanecký mandát i post v dozorčí radě Sazky a TOP 09 ho vyškrtla z kandidátky do posledních parlamentních voleb. Šustr dlouhá léta starostoval dalšími minoritnímu akcionáři - sdružení Sokol.

S výdělkem "sportovců" v Sazce se z řádných zaměstnanců společnosti mohou měřit kromě Hušáka už jen bývalý finanční ředitel Sazky Jan Prádler, který si na pojistném plnění odnesl 12 milionů korun. Stejnou částku získal také bývalý generální ředitel krachující společnosti Bestsport Michal Krejcar.

Zbývající zhruba desítka lidí z užšího vedení Sazky na pojistném plnění získala většinou dva miliony korun. Jako například ředitel samostatného odboru dispečink Pavel Volf či ředitel divize provozně-technické Jiří Hosnedl, kterým letos v květnu Hušák zrušil konkurenční doložku a tak mohli krátce před nástupem týmu insolvenčního správce Josefa Cupky přejít do konkurenční Fortuny. Méně pak dostali první zástupce generálního ředitele a ředitel samostatného odboru řízení projektů, implementací a konverze Josef Tupý obdržel "jen" 1,5 milionu korun, o jeden milion korun se obohatil tehdejší mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund a 800 tisíc si odnesla ředitelka správní divize Markéta Štěrbová.

Investiční životní pojištění Sazka v roce 2005 uzavřela pro 25 lidí. Celkem získali prominentní pojištěnci Sazky za tři roky 134,879 milionu korun.

Kolik kdo získal na plněním z investičního životního pojištění

Jméno Funkce* Pojistné plnění (zaokrouhleno, v mil. Kč)
Aleš Hušák předseda představenstva a generální ředitel Sazky 24,9

Roman Ječmínek

místopředseda představenstva Sazky, prezident Autoklubu ČR 13,2
Jan Prádler finanční ředitel Sazky 12
Michal Krejcar generální ředitel společnosti Bestsport 12
Milan Jirásek člen představenstva Sazky, předseda Českého olympijského výboru 8,4
Karel Malý člen představenstva Sazky, předseda Pražské tělovýchovné unie 8,2
Vladimír Srb člen představenstva Sazky, předseda Českého svazu tělesné výchovy 8,2
Jaroslav Pekař předseda dozorčí rady Sazky, prezident Českého střeleckého svazu 7,64
Jiří Laurenc člen představenstva Sazky, předseda České asociace Sport pro všechny 6,7
Jaroslav Bernard člen představenstva Sazky, starosta České obce sokolské 6,6
Ladislav Šustr místopředseda dozorčí rdy Sazky, starosta sdružení Orel, politik KDU-ČLS, poté TOP 09 3,8
Jaroslav Němec prezident Asociace tělovýchovných jednot 2,3
Richard Prorok tajemník generálního ředitele Sazky 2
Hynek Siedek ředitel samostatného odboru sekretariát generálního ředitele Sazky 2
Ivo Tajšl ředitel divize distribuční sítě Sazky 2
Pavel Volf ředitel samostatného odboru dispečink Sazky 2
Petr Machovský ředitel obchodní divize Sazky 2
Josef Prouza ředitel samostatného odboru propagace a public relations Sazky 2
Jiří Hosnedl ředitel divize provozně-technické Sazky 2
Hana Mikulková vrchní právní rada odboru legislativně-právního Sazky 2
Josef Tupý 1. zástupce generálního ředitele Sazky, ředitel samostatného odboru řízení projektů, implementací a konverze 1,5
Zdeněk Zikmund tiskový mluvčí 1
Jiří Krátký člen představenstva Sazky, předseda Pražské tělovýchovné unie 0,849
Markéta Štěrbová ředitelka správní divize Sazky 0,8
Obst Jan člen dozorčí rady Sazky, člen výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy, předseda Českomoravského fotbalového svazu 0,79
CELKEM   134,879

* v době platnosti pojištění

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,680 23,860
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články