Většina lidí je pro odvolání šéfa ČEZu kvůli jeho "komandu"

11. 2. 2010 – 15:40 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Většina lidí je pro odvolání šéfa ČEZu kvůli jeho "komandu"
Martin Roman by měl být odvolán myslí si lidé, Foto: ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Velice kriticky hodnotí většina respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP činnost pracovníků ČEZ, kteří v rámci zvláštního oddělení Netechnických ztrát (NTZ) velmi tvrdými metodami a v některých případech i se zbraní odhalují tzv. černé odběratele elektřiny.

Odhalení praktik pracovníků NTZ společnosti ČEZ vyvolává u široké veřejnosti, ale i vlády a vrcholných politiků velice bouřlivé reakce. Právě praktiky pracovníků útvaru NTZ, které média označují jako komando ČEZ, stojí i za většinovým požadavkem na odstoupení šéfa energetického gigantu Martina Romana a za nárůstem nedůvěry v tuto státem vlastněnou společnost.

Jak ukazují výsledky průzkumu, který se zaměřil na názor veřejnosti v souvislosti s mediálním odhalením kontroverzních praktik pracovníků speciálního oddělení NTZ společnosti ČEZ, 67% dotázaných hodnotí medializované chování pracovníků NTZ jako nezákonné.

 

<%Anketa16%>Nadpoloviční většina dotázaných se rovněž ztotožňuje s návrhem na žalobu 26 pracovníků útvaru NTZ společnosti ČEZ, kterou údajně měli podat detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. S trestním stíháním pracovníků NTZ v souvislosti s medializovanými kontroverzními zásahy této skupiny při odhalování černých odběratelů elektrického proudu pak souhlasí 59,1% dotázaných.

Podle názoru v souhrnu 71,2% dotázaných je špatné, aby energetický gigant ČEZ využíval při boji se zloději pracovníky útvaru NTZ, kteří prošli speciálním vojenským výcvikem a při odhalování tzv. černých odběratelů elektřiny používají velice tvrdé metody a v některých případech i zbraně, o čemž rovněž informují média. Většina respondentů (73,2%) je totiž toho názoru, že pracovníci útvaru NTZ nemohou při odhalování tzv. černých odběratelů elektřiny postupovat stejným způsobem jako orgány činné v trestním řízení. Právě na chování, které připomíná zásahy speciálních
jednotek Policie ČR, poukazují média v souvislosti s praktikami pracovníků NTZ.

Jako osobu odpovědnou za chování a jednání pracovníků útvaru NTZ považuje 79% dotázaných šéfa energetického gigantu Martina Romana.

Nadpoloviční většina dotázaných (56,7%) se pak v souvislosti s mediální kauzou tzv. komanda ČEZ domnívá, že by měl Martin Roman odstoupit ze své funkce generálního ředitele společnosti ČEZ.

Mediální kauza, která odhalila kontroverzní chování pracovníků útvaru NTZ, však pohnula i důvěrou většiny respondentů vůči této státem vlastněné firmě. Důvěru ke společnosti ČEZ po zveřejnění této kauzy již nemá 64,8% dotázaných, což poukazuje na to, že je předmětná kauza vnímaná veřejností jako velice závažný problém, což dokládá i pozornost policie, premiéra Jana Fischera a dalších vrcholných politiků.

Výsledky  průzkumu společnosti SANEP poukazují zejména na skutečnost, že jakkoli je špatné, že někdo "krade" elektřinu, pro většinu veřejnosti je nepřípustné, aby pracovníci společnosti ČEZ používali při odhalování těchto tzv. černých odběratelů stejné metody a postupy jako orgány činné v trestním řízení, na což je v médiích v souvislosti s předmětnou kauzou poukazováno.
 

Kam dál?
- Firmy se státní účastí nejsou oblíbené, vede ČEZ, České dráhy a Česká pošta
- Manažeři velkých firem přiznali své platy, kolik bere šéf ČEZu
- Jak se zjišťují a řeší neoprávněné odběry elektřiny?
- Vymáhací praktiky ČEZ jsou kritizovány i ze stran odborníků
- ČEZ věděl o razii Evropské komise předem, mohl se tak připravit
- Změnit dodavatele elektřiny se vyplatí

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články