Většina nemocnic letos hospodařila se ziskem, daří se těm státním

25. 12. 2010 – 16:34 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Většina nemocnic letos hospodařila se ziskem, daří se těm státním
Nemocnice vlastněné ministerstvem zdravotnictví hospodařily se ziskem 604 milionů korun. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Téměř polovina českých nemocnic (44 procent) hospodařila v první polovině letošního roku se ztrátou. Ztráta se u většina z nich (80 procent) pohybovala kolem částky pět milionů korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Nejhůře z tohoto hlediska dopadly nemocnice vlastněné jinými centrálními orgány, než je ministerstvo zdravotnictví. Taková zařízení jsou v Česku tři a vytvořila ztrátu ve výši 244 milionů korun.

Na opačném konci žebříčku stojí nemocnice vlastněné ministerstvem zdravotnictví, jejich hospodaření skončilo se ziskem 604 milionů korun.

Krajské či městské nemocnice zřízené jako příspěvkové organizace hospodařily v prvním pololetí se ztrátou 202 milionů korun. Nemocnice spravované kraji nebo městy formou obchodních společností se propadly do ztráty 196 milionů korun.

Největší položkou nákladů jsou peníze pro nemocniční personál, celkem nemocnice v této kategorii utratily 27 miliard korun. Dalšími položkami jsou zdravotnické prostředky a léky, kde se utratilo přes 15 miliard korun. Tyto náklady vzrostly i meziročně, ÚZIS udává, že u nákladů na personál se jedná o 11 procent, u léků o devět procent a u zdravotnických prostředků o šest procent.

Meziročně nejvíce rostly odpisy majetku nemocnic, a to o 14 procent. Letos dosáhly odpisy výše okolo tří miliard korun.

Výnosy nemocnic jsou financovány zejména příjmy od zdravotních pojišťoven.

Pokud jde o pohledávky, statistiky ukazují, že nemocnice nedostaly proplaceny v prvním pololetí služby za 14,7 miliardy korun. Ovšem pouze dvě miliardy z této částky tvořily pohledávky po lhůtě splatnosti.
Samy nemocnice nezaplatily 14,9 miliardy korun. Závazky\po lhůtě splatnosti u nich činily 3,8 miliardy korun.

-Zuzana Fojčíková,MED

K tématu:

- Svaz pacientů: Nemocnicím hrozí rušení

- VZP chce ušetřit tak radí: použité obvazy si vyperte a vyžehlete

- Pobyt v nemocnici bude po operaci zřejmě kratší

- Vládní úspory ohrozí chod nemocnic a domovů důchodců tvrdí Rath

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články