Většinu lidí nad padesát čeká nižší důchod, komu klesne, komu poroste?

4. 11. 2010 – 8:07 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Většinu lidí nad padesát čeká nižší důchod, komu klesne, komu poroste?
Většina lidí musí počítat s tím, že se jim proti současným poměrům sníží penze o stovky korun měsíčně, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Většina dnešních padesátníků a šedesátníků se musí připravit na nižší důchody. Všichni, kdo vydělávají mezi 13 a 35 tisíci korun měsíčně, dostanou menší penzi, než na jakou by měli nárok podle současných pravidel.

Píší to dnešní Lidové noviny.

Počítá s tím malá penzijní reforma, kterou připravuje ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a v nejbližších dnech ji předloží do vlády. Polepší si naopak lidé s platy nad 40 tisíc měsíčně. Změny se nedotknou současných důchodců ani mladší generace. Pro ni chystá kabinet velkou penzijní reformu, která počítá i s možností přesměrovat si část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromé účty. Tu chce mít premiér Petr Nečas (ODS) hotovou v příštích osmi měsících, uvádí deník.

______________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

______________________________________________________

 

Nejméně spravedlivé důchody jsou u nás...

 

Malá penzijní reforma je podle Lidových novin vládní odpovědí na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu, který prohlásil, že české důchody jsou příliš rovnostářské a diskriminují lidi s vyššími platy. Jejich důchod je v porovnání s původním platem podstatně nižší než u lidí s nižšími příjmy. Studie OECD roky upozorňují, že české penze jsou nejvíce rovnostářské a nejméně spravedlivé v celé Evropě.

 

<%Anketa124%>

 

U Ústavního soudu si stěžoval bývalý soudce Krajského soudu v Ostravě, který si za posledních dvacet let před penzí vydělával v průměru 69 tisíc měsíčně. Pak ale dostal jako penzi jen 19 procent z této částky. Podle brněnských soudců je to neadekvátní, připomínají Lidové noviny. Nové důchody musí mít vláda připravené a parlamentem schválené do října příštího roku.

Většina lidí musí počítat s tím, že se jim proti současným poměrům sníží penze o stovky korun měsíčně. Nejvíce by si měli pohoršit ti, kdo pracují za průměrný plat kolem 25 tisíc měsíčně. Od této laťky se propad zmírňuje. Ti, kdo vydělávají kolem 35 tisíc, zůstanou na svém a nad 40 tisíc důchod vzroste, píší Lidové noviny.

-Zdenek Michora, Mediafax

Kam dál?

- Jak si zajistit co nejvyšší státní důchod?

- Drábek: Méně chudých důchodců než v Česku je v Lucembursku

- Stát ani penzijní fondy nám důchod nezajistí, co nám zbývá?

- Analytik: 94 procent příjmu důchodce pochází od státu, což je šílené

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články