Většinu peněz v důchodu od státu čeká jen polovina pracujících. Co vy?

18. 1. 2011 – 18:42 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Většinu peněz v důchodu od státu čeká jen polovina pracujících. Co vy?
V současnosti je státní penze hlavním příjmem pro téměř devět důchodců z deseti , Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pouze 55 procent ekonomicky aktivních lidí v ČR se domnívá, že většina jejich příjmů po odchodu do důchodu poplyne ze státního systému důchodového pojištění. Informovala o tom pojišťovna AXA s odvolání na svůj průzkum.

Mezi mladými lidmi do 34 let se toto očekávání objevuje dokonce pouze v 43 procentech případů. U 87 procent současných důchodců přitom pochází většina příjmů ze státního systému. Vyplývá to z výsledků průzkumu.

„Je zde patrný výrazný rozdíl mezi dnešními a budoucími důchodci. Zatímco nyní má stát téměř monopol na finanční zajištění lidí v důchodu, v budoucnu se bude stále více lidí spoléhat na jiné zdroje příjmů,“ uvedl Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR.

 

<%Anketa230%>

 

„Lidé si zřejmě uvědomují, že systém postavený na průběžném financování je vzhledem k demografickému stárnutí populace jen těžko udržitelný. Proto se také na důchod začínají připravovat již v 35 letech,“ dodal Boucník.

V současnosti je státní penze hlavním příjmem pro téměř devět důchodců z deseti (87 procent). Jen pět procent penzistů má příjmy především z vlastních úspor a investic, šest procent z penzijního programu zaměstnavatele a dvě procenta z nemovitostí. V budoucnosti budou hrát mnohem větší roli vlastní úspory a investice, které jako svůj hlavní zdroj důchodových příjmů označilo 26 procent současných pracujících. Poroste i význam penzijních programů zaměstnavatele, na které primárně spoléhá 14 procent ekonomicky aktivních. Hlavní příjmy z nemovitostí očekává pět procent Čechů.

 

<%Anketa6%>

 

Velké rozdíly existují i mezi jednotlivými věkovými skupinami v kategorii pracujících s tím, že s rostoucím věkem roste podíl těch, kteří se budou muset spolehnout především na státní systém. „Zatímco mezi pracujícími ve věku 50 až 64 let bude státní penze tvořit většinu příjmů v 74 procentech případů, lidé ve věku 25 až 34 let budou na stát spoléhat pouze v 43 procentech případů. Většina těchto mladých lidí tedy chce svůj důchod financovat buď z úspor či investic, nemovitostí nebo programů zaměstnavatele,“ doplnil Mojmír Boucník.

 

<%Anketa238%>

 

-David Vandrovec, MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články