Víc než polovina rodin žije bez dluhů, lidé jsou zodpovědnější

18. 4. 2011 – 9:42 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Víc než polovina rodin žije bez dluhů, lidé jsou zodpovědnější
České rodiny začaly v důsledku finanční krize a přibývajících případů osobních bankrotů zodpovědněji přistupovat ke svým financím | zdroj: NašePeníze.cz

Více než polovině českých domácností se daří hospodařit bez dluhů a snaží se ke svým finančním závazkům přistupovat zodpovědně.

Vyplývá to ze statistik průzkumu Poštovní spořitelny.

V rámci koeficientu si míru své zadluženosti během posledních šesti měsíců spočítalo téměř 43 tisíc lidí. Zájem o Koeficient se tak v povánočním období oproti stejnému období roku 2010 zvýšil čtyřnásobně.

Lidé mají problémy se splácením hypoték, přibylo nedobrovolných dražeb

 

"České rodiny začaly v důsledku finanční krize a přibývajících případů osobních bankrotů zodpovědněji přistupovat ke svým financím, aktivně se zajímat o možnosti rozumného zacházení s úsporami a snažit se předcházet situacím, kdy by se mohly ocitnout v dluhové pasti. Svou roli v tom hraje také zvýšený zájem médií o tuto problematiku. Lidé se bojí finančního pádu a začínají podnikat preventivní opatření, omezují své výdaje," poznamenal Aleš Pospíšil, ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny.

Exekuce se nevyhnou ani důchodům, exekutoři loni zabavili důchodcům 514 milionů

Statistiky Koeficientu rozumného zadlužení přesto ukazují, že bezmála čtvrtina českých domácností (24 procent) má s dluhy výrazné problémy. Většinou jde o rodiny s malým příjmem a vysokými výdaji, které nestíhají splácet. To potvrzují i zkušenosti Asociace občanských poraden. "Pozitivním jevem posledních měsíců je skutečnost, že zaznamenáváme nárůst klientů, kteří k nám nechodí až ve chvíli, kdy je nejhůře, ale aby se poradili, jaké kroky mají podnikat, aby zabránili nejhoršímu, tedy osobnímu bankrotu," prohlásil ředitel asociace Stanislav Skalický.

Pro úvěr na Slovensko? Banky v Česku dávají horší úroky než Slovenské

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články