Víc než třetina rodin měsíčně neušetří ani korunu, nemají na to

7. 4. 2011 – 8:29 | Spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Víc než třetina rodin měsíčně neušetří ani korunu, nemají na to
V případě že české domácnosti ušetří, nebývá to žádná závratná suma, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

S příchodem krize se zhoršila finanční situace mnoha rodin. To potvrzuje také průzkum společnosti Home Credit. Podle něj polovina domácností pečlivě sleduje, za co utrácí a snaží se šetřit, zhruba 38 procent ale přiznává, že neušetří ani korunu.

Podle průzkumu, dalších 16 procent nemá o svém hospodaření s penězi přehled. Průzkum zjišťoval, jak české domácnosti hospodaří s penězi. Výsledky ukázaly na dvě protichůdné tendence. Více než polovina lidí obrací v ruce každou korunu, snaží se uskromnit a neutrácet za zbytečnosti, téměř dvěma pětinám se ale ani přesto nedaří nic naspořit.

<%Anketa38%>

"Lidé nejčastěji uvádějí, že musí své peníze hlídat a dávat si pozor, za co utrácejí. Jsou připraveni šetřit, ale kvůli vysokým cenám, bydlení, energií, potravin a oblečení i přesto vydají veškeré své příjmy," komentoval výsledky analytik Home Creditu Michal Kozub.

Šestina oslovených lidí své výdaje nesleduje a utrácí bez rozmyslu. "Přitom právě uvážlivý přístup k penězům a jasný přehled o tom, kolik má člověk měsíčně k dispozici, je předpokladem zdárného hospodaření s rodinným rozpočtem," upozornil Kozub s tím, že na třeba Slovensku je tento podíl ještě o pět procent vyšší.

V případě že české domácnosti ušetří, nebývá to žádná závratná suma. Téměř 14 procent zvládne dát na stranu měsíčně do 2 500 korun. Naopak nad 7 500 korun uspoří jen něco málo přes sedm procent lidí. V průměru odloží česká domácnost 2600 korun měsíčně, což je přibližně stejná částka jako na Slovensku, kde uspoří zhruba 100 eur.

Osm procent oslovených prohlašuje, že své výdaje hlídat nemusí, protože nepřesahují výšku příjmu. U našich východních sousedů je podíl "finančně bezstarostných" o něco nižší – pět procent. Telefonický průzkum probíhal letos v únoru na vzorku 304 klientů Home Credit a 316 klientů Home Credit Slovakia.

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články