Video: Je vám víc jak čtyřicet? Pak se vás důchodová reforma netýká

9. 2. 2011 – 19:51 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Video: Je vám víc jak čtyřicet? Pak se vás důchodová reforma netýká
Ekonomové nechtějí v kampani napadat smysl penzijní reformy, ale pouze povinné fondové spoření, Foto: Záznam videa | zdroj: NašePeníze.cz

Důchodová reforma je nutná. O tom snad dnes už nikdo ani nepochybuje. Jenže kterou cestou se dát? Ekonom Pikora se snaží s kolegyní vtipně ve video scénce vysvětlit svůj pohled na návrhy Bezděkovy komise.

Ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová ve scénce varují před dopady povinného spoření na důchody do fondů. Nebojí se přitom sáhnout k nadávkám, reformu označují za tunel, Čechy za ovce. Uvedl to server iDNES.cz

Pikora ve videu polopatě vysvětluje, že důchodová reforma připomíná tunel a z Čechů se mohou stát ovce, které přijdou o své výnosy ve fondech.

Scénka trvá zhruba čtyři minuty a s nadsázkou se snaží upozornit na to, že vláda nepočítá s dobrovolným spořením na penzi, ale uvažuje jen o povinného spoření. Scénka také naráží na to, že si stát bude muset na předraženou reformu půjčit a to může vést k dalšímu úplatkářství a tunelování.

 

________________________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění
________________________________________________________________

 

"Taky se kvůli tomu samozřejmě postaví nějaká chytrá a nezávislá komise, která to spočítá na dvě stě let dopředu. No, třeba jako ta Bezdíkova nervózní komise," popíchl Pikora tým ekonomů v čele s Vladimírem Bezděkem.

Podle iDnes.cz nechtějí ekonomové v kampani napadat smysl penzijní reformy, ale pouze povinné fondové spoření, kde vidí řadu rizik.Video je součástí kampaně, kterou rozputali na Facebooku pod názvem Nechceme se (v důchodu) pást.

 

Video


Kam dál?

- Stát loni vyplácel důchod dvěma a čtvrt milionu lidí. Jak vysoké byly?

- Lidé s nadstandarními příjmy budou mít nižší důchod než nyní

- Nečas: Živnostníci by mohli mít vlastní důchodový systém

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články