Video: Porovnání, jak ulehčilo pražské jižní spojce otevření nového okruhu

VIDEO - Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Právě dnes se otevřel dlouho očekávaný pražský okruh, který má ulevit hlavně Pražské dopravě na jižní spojce. Redaktoři iDNES.cz porovnali pomocí záběrů situaci na jižní spojce před otevřením okruhu a po jeho otevření.

Jižní spojka nyní zeje prázdnotou.. Foto: iDNES.cz

Jižní spojka nyní zeje prázdnotou.. Foto: iDNES.cz , zdroj: NašePeníze.cz

Úleva je vidět na první pohled. Oddechli si hlavně obyvatelé Barrandova, kteří jižní spojku využívali při cestě do práce. "Po dlouhých 20-ti letech bydlení na Barrandově je silnice volná, ale že to trvalo :-). Žádné kolony kamionů kam oko dohlédne, jen volná silnice. Teď by to jen chtělo opravit vyjeté koleje od kamionů a bude to super" píše jeden ze čtenářů iDNES.cz.

"Z Měcholup jsem měl cestu do Plzně. U Valíku v Plzni jsem byl přesně po 75 minutách při dodržování všech rychlostních předpisů - to je lahoda pane Jahoda.." píše zase čtenář peterudes.

 

Video: Srovnání jižní spojky před a po otevření okruhu:

Zdroj: iDNES.cz

 

iDNES.cz citoval náměstka pražského primátora Rudolfa Blažeka (ODS) "Praha se rozhodla počínaje úterní půlnocí vypnout semafor na Barrandovském mostě. Bez kamionů nemá význam. Chceme, aby doprava směrem na Malovanku a okruh byla plynulejší.

Na nový, jihozápadní úsek pražského okruhu mohli první řidiči najet v pondělí krátce po poledni. Od pondělní půlnoci se pro auta nad 12 tun uzavřela Jižní spojka. Kamiony ji musejí nyní objíždět právě po nové dálnici.

Nový úsek Pražského okruhu navazuje u Slivence na již provozovanou část okruhu Slivenec - Ruzyně, čímž budou komunikací dálničního typu spojeny dálnice D1 (směr Brno), rychlostní silnice R4 (směr Strakonice), dálnice D5 (směr Plzeň), rychlostní silnice R6 (směr Karlovy Vary) a rychlostní silnice R7 (směr Chomutov).

„Mimo dopravních přínosů v Praze se jedná o dokončení dálničního propojení napříč Evropou,“ říká generální ředitel ŘSD Jiří Švorc. Všem jmenovaným dopravním významům odpovídá i prognózovaná intenzita dopravy na Pražském okruhu, předpokládá se až 70 000 vozidel/24 hodin.

 

Základní fakta o Pražském okruhu

· jízda mezi brněnskou D1 a plzeňskou D5 za 19 minut
· nový úsek převezme až 70 000 vozidel za 24h
· 23 km novostavby Slivenec – Lahovice – Vestec – Modletice
· komplexní rekonstrukce 7 km dlouhého úseku Třebonice – Slivenec
· 2,3 km dlouhá estakáda přes Berounku a Vltavu (nejdelší most v ČR)
· 1,7 km dlouhý tunel Lochkov
· 1,9 km dlouhý tunel Cholupice
· 425 m dlouhý most přes Lochkovské údolí ve výšce 65 m nad údolím
· moderní liniové řízení dopravy
· dvě rozsáhlá mimoúrovňová křížení – u Modletic (D1) a Zbraslavi
 

Tagy: silnice pražský okruh Jižní spojka