Vít Bárta: ODS a ČSSD jsou financovány Ředitelstvím silnic a dálnic

9. 1. 2011 – 13:32 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vít Bárta: ODS a ČSSD jsou financovány Ředitelstvím silnic a dálnic
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

AKTUALIZOVÁNO 17:55 - Ministr dopravy Vít Bárta (VV) podá trestní oznámení na management Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekl s tím, že vedení této společnosti je napojeno na politiky Patrika Oulického (ODS) a Petra Bendu (ČSSD).

Bárta v diskusním pořadu nesdělil žádné podrobnosti a nehovořil ani o důkazech. "Důkazy zveřejním a trestní oznámení podám v následujícím týdnu," dodal.

V trestním oznámení se chce Bárta zaměřit na osu svých podřízených. K tomu, proč vedení ŘSD podezírá, Bárta řekl, že "dvě největší politické strany jsou financovány tamním ředitelstvím silnic a dálnic, ředitel má jisté osobní výhody a zároveň kryje kroky třetího subjektu, tedy stavební společnosti."

Ředitel chomutovské pobočky ŘSD René Komínek televizi Nova řekl, že nemá informace o tom, jestli se ho trestní oznámení bude týkat. "Můžu ale říci, že s Patrikem Oulickým i Petrem Bendou jsem se osobně nikdy nesetkal. Pana Bendu znám jen zběžně jako majitele areálu, kam jezdím hrát golf," řekl Komínek. Za obviněním z provázanosti s kmotry je podle něj lidská závist a mstivost. V posledních dnech totiž Komínek podepsal výpověď sedmi lidem na své správě.

Bárta také doufá, že spor nebude vnímán jako spor mezi Věcmi veřejnými a ODS, ale jako spor mezi ministrem dopravy a jeho podřízenými.

Ministr dopravy rovněž podotkl, že vyšetřování mohou komplikovat i chystané změny na Státním zastupitelství. S nejvyšším státním zástupcem se budou podle něj měnit i ti krajští, a to včetně státního zástupce z Ústeckého kraje.

Bárta v Otázkách Václava Moravce rovněž prozradil, že firma ABL – největší bezpečnostní agentura v České republice - prodá své 'detektivní služby'. Bárta, který agentuře dříve šéfoval, se to dozvěděl od svého bratra Matěje, který společnost v současnosti vede.

Podle ministra Bárty by se tímto krokem mohla uklidnit napjatá situace mezi VV a ODS. Občanští demokraté totiž neskrývají obavy, že ABL má vliv na policii, která spadá pod předsedu VV a ministra vnitra Radka Johna.

 

Benda: Bártovo obvinění je za hranicí duševní příčetnosti

 

Ústecký sociální demokrat Petr Benda odmítá nařčení ministra dopravy Víta Bárty (VV), že je napojen na vedení místního Ředitelství silnic a dálnic. Benda to uvedl ve svém nedělním tiskovém prohlášení pro média a připojil, že hned v pondělí podá na ministra trestní oznámení pro pomluvu.

Benda se proti Bártovým slovům, která ministr pronesl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT, důrazně ohradil. "Jeho prohlášení nemohu nazvat jinak než jako nesmyslné a vylhané. Tvrdit, že řídím vedení ŘSD v Ústeckém kraji a navíc tak kryji nelegální činnost stavebních firem, to je za hranicí duševní příčetnosti," napsal Benda. S touto státní organizací, která byla zřízena ministerstvem dopravy, které ji také řídí, nemá podle svých slov naprosto nic společného.

"Pokud má ministr Bárta pocit, že to není on, kdo toto ředitelství řídí, měl by se především zamyslet nad kvalitou své práce, a ne pomocí nepravdivých obvinění odvádět pozornost od vlastní pracovní neschopnosti," uvedl Benda.

Jako svůj nejbližší kontakt s ŘSD v Ústeckém kraji označil Benda to, že je účastníkem silničního provozu a občas tedy využívá komunikace, které spravuje.

"Mohu pouze spekulovat o tom, co vedlo ministra dopravy k těmto těžko uvěřitelným a lživým tvrzením. Jelikož ale s těmito obviněními přišel Vít Bárta pár dní před krajskou konferencí ČSSD v Ústeckém kraji, mohlo by se jednat o součást vnitrostranického boje," uzavřel Benda.

Ústecký poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek označil vystoupení politiků strany Věci veřejné v médiích jako "znak buď vysoké duševní vyčerpanosti, anebo hluboké paranoie."

"Vít Bárta dává rád na odiv své právnické vzdělání. Nejsem si však jistý, že na Policejní akademii, kde ho získal, jej poučili, že v římském právu byla pomluva a křivé obvinění jedním z nejhorších zločinů. Pokud chce poučovat, měl by se věnovat oblastem, kterým určitě rozumí, jako například daňové optimalizaci," řekl ironicky Paroubek. Podle bývalého šéfa ČSSD totiž měla v roce 2009 tehdy Bártova firma ABL obrat 800 milionů Kč a zisk pouze 2,1 milionu Kč. "To je reálný signál o (ne)úctě Víta Bárty ke státu a jeho pravidlům. Uvažuji o trestním oznámení na Víta Bártu za krácení daní," dodal Paroubek.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kam dál?

- Langer shání peníze pro ODS

- Transparency International: Financování politických stran se musí zprůhlednit

- Politické strany loni přišly státní rozpočet na více než miliardu, nejvíce ČSSD

- Politické strany od příštího roku dostanou méně peněz od státu, kolik ušetříme?

- Sponzorské dary politickým stranám mohou vést ke korupci, vyplývá z průzkumu

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články