Víza do Kanady nám zrušte před zavedením nových azylových procedur, požadují češi

7. 7. 2010 – 20:39 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Víza do Kanady nám zrušte před zavedením nových azylových procedur, požadují češi
Víza pro Čechy přijíždějící do země javorového listu zavedla kanadská vláda loni v červenci, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká vláda požaduje, aby Kanada zrušila víza pro Čechy ještě před zavedením nového přistěhovaleckého zákona. Agentuře Mediafax to ve středu sdělilo české ministerstvo zahraničí.

Kanadský parlament před týdnem schválil úpravu přistěhovaleckého zákona, která zjednodušuje, a tím i zrychluje azylové procedury. Kanadští představitelé to označili za odpověď na přistěhovalecké vlny z několika zemí (také z Česka), na které vláda v Ottawě reagovala zavedením víz.

"Reformy obsažené v zákoně jsou odpovědí na vlny žadatelů o azyl z bezpečných demokratických států. Kanada má jeden z nejštědřejších azylových systémů. Nové reformy musí podpořit ty, kteří jsou ve své zemi pronásledováni, oddělit je od těch, kteří zneužívají naši štědrost " řekl kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney.

Nové procedury, které mají vyloučit falešné žadatele o azyl, se však budou uplatňovat až za 18 až 24 měsíců. Tento čas budou potřebovat kanadské instituce na přípravu nových postupů.

České ministerstvo zahraničí svůj požadavek na zrušení víz nechce se zavedením nového zákona spojovat. "Za zásadní výstup z našeho posledního dvoustranného jednání s Kanadou považujeme sdělení Kanaďanů, že rozhodnutí o revizi vízové povinnosti s Českou republikou nemusí čekat na úplné zavedení reformy (azylových procedur), to znamená, že může být učiněno do této doby," píše se v prohlášení, které Mediafaxu poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.

"Česká republika se nikdy nesmířila se stavem, kdy čeští občané musí žádat při cestách do Kanady o vízum," zdůrazňuje prohlášení a upozorňuje: "Pro Českou republiku je podstatný konečný výsledek, to znamená odstranění víz, a to v dohledné době."

Kanda upozornil, že Češi během rozhovorů s Kanaďany už dohodli opatření, která mají usnadnit obnovení bezvízového styku. Je mezi nimi například návrh na výměnu informací o žadatelích o azyl a návrh na policejní spolupráci.

Víza pro Čechy přijíždějící do země javorového listu zavedla kanadská vláda loni v červenci. Přiměl ji k tomu vysoký počet žadatelů o azyl. Na přistěhovalecké a uprchlické komisi se navršilo téměř 3 000 žádostí o azyl od českých občanů - vesměs Romů.

Nynější azylové řízení je náročné a zdlouhavé. Kanadské přistěhovalecké komisi trvá až 18 měsíců než o žádosti rozhodne. Neúspěšní žadatelé se pak odvolají a případ se protáhne nejméně o další rok. Mezitím žadatelé pobírají finanční podporu a příspěvek na byt. Podle nových pravidel se zamítnutí žadatelé o azyl opět budou moci odvolat, ale jejich případ bude projednán do dvou měsíců.

Víza cesty Čechů do Kanady prodražují - stojí v přepočtu na 1500 korun. Kromě obyvatel Česka je při cestách do země javorového listu z 27 států Evropské unie musí mít jen Bulhaři a Rumuni.

-Pavel Jégl, Mediafax

Kam dál:  Jak získat vízum do Kanady

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články