Vláda odsouhlasila podporu pro vinaře

24. 3. 2009 – 10:07 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda odsouhlasila podporu pro vinaře
Foto: sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda dnes schválila novelu nařízení vlády o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhu s vínem. Cílem návrhu je úprava dosavadních podmínek podpor na restrukturalizaci a přeměnu vinic a nově koncipovaná podpora investic, která by měly zvýšit výkonnost vinařských podniků. Novela rovněž přináší zjednodušení systému podpor.


- ČR razantně vystoupila proti návrhu o společné organizaci trhu s vínem
- Vláda možná odpustí vinařům půjčky
- Čeští vinaři chtějí posílit svou pozici na trhu

Hlavním cílem navrhované úpravy je úprava opatření na podporu restrukturalizace a přeměny vinic. Podporu lze poskytnout například na změnu odrůdové skladby vinice, na přesun vinice do svahu, na snížení produkce révy vinné na jednom keři révy vinné při současném zachování produkčního potenciálu zvýšením počtu keřů révy vinné a také na ochranu proti poškození keřů révy vinné způsobovanému zvěří nebo ptactvem. Novela také nově koncipuje podporu na investice, které zvyšují výkonnost podniku, jako je pořízení nového lisu na hrozny nebo nového filtru na víno.

Oproti dosud používanému dvoustupňovému systému podpor (žádost o zařazení do Plánu restrukturalizace a další žádost o vyplacení podpory) dochází ke snížení administrativní zátěže žadatelů. Schválením novely se systém podpor zjednoduší, stačí pak podat pouze žádost o vyplacení podpory.

Celková výše podpor pro Českou republiku na rok 2009 je přibližně 3 mil. euro. Tyto podpory se poskytují výlučně z prostředků Evropské unie. V dalších letech se tato částka navyšuje, a to až do výše 5,2 mil. euro. Schválený návrh bude mít příznivý dopad na podnikatelské prostředí ČR, zvláště na pěstitele a výrobce vína, návrh týká se přibližně 500 pěstitelů a výrobců vína.


Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články