Vláda schválila nový občanský zákoník a některá další protikrizová opatření

28. 4. 2009 – 1:02 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda schválila nový občanský zákoník a některá další protikrizová opatření
Foto: sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Vládou schválený občanský zákoník zahrnuje změny v oblasti práva osob, rodinném právu, oblasti absolutních práv majetkových a právo závazkové. Vláda dále schválila navýšení prostředků k některým opatřením z Národního protikrizového plánu.

- Protikrizová opatření: Insolvenční novela může zmrazit úvěrování
- zákoník práce: Bude novela návodem na zneužití krize?

„Dnes došlo k průlomové záležitosti, schválení občanského zákoníku. Smutné je, že tato vláda nebude tou vládou, která bude u konce toho legislativní práce. Je to pátý občanský zákoník v historii a první, který je sestaven v demokratické společnosti, protože stále platí několikrát novelizovaný zákoník z roku 1964,“ řekl premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci.

Dále ministři schválili související zákony, které se s občanským zákoníkem mění. Je to návrh zákona o obchodních společnostech a družstvech, jenž upravuje liberalizaci obchodního práva, čímž vyhovují celoevropskému vývoji. Záměrem je vytvořit systém, který neomezuje podnikání a zároveň poskytuje větší ochranu některým znevýhodněným skupinám (např. menšinoví společníci, věřitelé apod.). Změněn má být také zákon o mezinárodním právu soukromém upravující například mezinárodní manželství, poměry mezi rodiči a dětmi, partnerství, osvojení, věcná práva, dědictví atd.

„Navýšili jsme jmění České exportní banky a navýšili jsme prostředky na program panel,“ řekl premiér po jednání vlády. Obě navýšení finančních prostředků jsou v rámci národního protikrizového plánu vlády. Ministři také projednávali protikrizová opatření ve zdravotnictví, ke kterým se ještě při příštím zasedání vlády vrátí.

Vláda také souhlasila se změnou zákona o právu shromažďovacím. V tomto návrhu jde pouze o technickou úpravu lhůt pro povinnost shromáždění oznámit a rozhodnutí o zákazu shromáždění, kdy se mění lhůta z tří dní na tři pracovní dny. „Současné znění zákona o právu shromažďovacím totiž neposkytuje správnímu úřadu dostatečný časový prostor pro posouzení toho, zda se jedná o pokojný výkon práva shromažďovacího, resp. že nedává správnímu úřadu možnost reagovat na okolnosti, které vyjdou najevo déle než tři dny po oznámení shromáždění,“ píše se v důvodové zprávě.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články