Vláda se shodla na zdravotnické reformě, plomby budou hradit pojišťovny

2. 6. 2011 – 7:32 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda se shodla na zdravotnické reformě, plomby budou hradit pojišťovny
Změny představené Hegerem mají ve zdravotnictví v příštím roce ušetřit 10 miliard korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Věci veřejné (VV) si na středečním jednání ve formátu K9 prosadily, že amalgámové plomby si pacienti platit nebudou a měly by je nadále hradit zdravotní pojišťovny. Uvedl to v průběhu jednání vyjednavač VV Vít Bárta.

"Jsme rádi, že jsme amalgámové plomby uhájili," řekla po jednání K9 šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake. V souvislosti se sporem o plombách autor návrhu reformy ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhl, aby si lidé za každou plombu platili 400 korun. VV se vůči tomuto návrhu minulý týden vzepřely.

Částka šplhající ročně podle odhadů rezortu zdravotnictví do výše dvou miliard, se kterou Heger počítal v souvislosti se zpoplatněním plomb, se bude muset nalézt jinde.

"Opasky si musí utáhnout zdravotní pojišťovny a farmaceutické firmy," uvedl nejmenovaný účastník během zasedání K9.

Koaliční špičky se rovněž dohodly na tom, že finanční spoluúčast pacientů by se do roku 2014 měla zvýšit o pět procent. V současnosti je hranice spoluúčasti pacientů na 17 procentech.

"Jedná se o to, že spoluúčast pacientů se bude navyšovat postupně. V příštím roce stoupne o jedno procento a v dalších dvou letech po dvou procentech," řekl Zbyněk Stanjura, šéf poslaneckého klubu ODS. Podle něj je tato úroveň spoluúčasti podobná jako v Rakousku nebo Německu, na Slovensku je dokonce 29procentní.

TIP:

Co se změní ve zdravotnictví a za co budeme platit?

 

Změny představené Hegerem mají ve zdravotnictví v příštím roce ušetřit 10 miliard korun, rezort je bude potřebovat na kompenzaci zvyšující se DPH i na rostoucí platy lékařů a sester.

Věci veřejné chtěly hned v úvodu jednání K9 řešit personálie vlády, po dvou a půl hodinách ale vyjednavači projednávání personálních otázek kvůli přetrvávající nedohodě přerušili a přešli raději k reformám.

"Téměř dvě hodiny jsme strávili diskusí jen nad tím, zda se o personálních záležitostech bavit budeme nebo nebudeme," uvedla Peake.

Lídři koaličních stran nakonec změny v kabinetu odsunuli na čtvrteční jednání. Co se týká personálních otázek ve vládě, Peake se ve vysílání České televize netajila tím, že by VV rády získaly znovu ministerstvo vnitra a v jeho čele opět staronového předsedu strany Radka Johna. Personální otázky v Nečasově kabinetu by podle Peake měly být vyřešené nejpozději do zasedání Poslanecké sněmovny, což je příští úterý.

Naopak Stanjura považuje otázku vnitra za ukončenou. "Dohoda byla uzavřena před šesti týdny a já v tuto chvíli nevidím žádný důvod, proč bychom se k této otázce měli znovu vracet," uvedl. Podle jeho slov není třeba měnit ministra Jana Kubiceho.

Personální záležitosti přijdou na řadu ve čtvrtek odpoledne v 17 hodin, kdy jednání ve formátu K9 bude pokračovat.

-Petra Hrubá | MED

Kam dál?

- Ministerstvo zdravotnictví představilo, co může být standard a nadstandard

- Experti: Nadstandard do zdravotnictví příliš peněz nepřinese, ale...

- Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro pacienty další poplatky, kde si připlatíme?

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,510 22,690
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články