Vláda si hodlá posvítit na realitní makléře. Nový zákon má chránit klienty

14. 5. 2018 – 0:00 | Podnikání | red | Diskuze:

Vláda si hodlá posvítit na realitní makléře. Nový zákon má chránit klienty
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Realitním makléřem může být momentálně každý, kdo má živnostenský list. Žádná jiná omezení pro prodej nemovitostí v podstatě není. Vláda teď projedná zákon, který má upravovat práci zprostředkovatelů při prodeji nemovitostí.

Momentálně se práce realitních agentů řídí jen obchodním nebo občanským zákoníkem. Podle údajů Českého statistického úřadu se touto prací živí 15 tisíc lidí.

Prodat nebo koupit nemovitost není otázkou pár korun nebo jednoho dne. Do rukou makléře v podstatě lidé vkládají svou budoucnost a investici v řádech milionů korun. Momentálně klienti nejsou chráněni proti podvodům a nekalým obchodům.

Ministerstvo pro místní rozvoj oznámilo, že dokončilo zákon, který má práci makléřů regulovat a dát jí pevná pravidla. Podle nového zákona by makléřem nemohl být kdokoli, ale pro výkon tohoto povolání bude muset splňovat určité podmínky.

Vysoká škola nebo zkoušky

Zákon počítá s tím, že realitní makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v právním, ekonomickém nebo stavebním oboru. Jestliže bude mít dotyčný nižší vzdělání, bude muset prokázat, že v oboru pracuje už určitý počet let, nebo ho budou čekat povinná školení zakončená zkouškou.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové by zákon mohl vstoupit v platnost v druhé polovině roku 2019.  Návrh zákona teď dostaly k posouzení ostatní ministerstva.

Zákon přichází za pět minut dvanáct

Odborníci zákon vítají. „Velkým přínosem by mohlo mít především uzákonění povinné registrace makléřů u Ministerstva pro místní rozvoj. Další, neméně důležitou novinkou je také povinné pojištění odpovědnosti makléře, povinnost uzavírat smlouvu o realitním zprostředkování či vyžadovaná odborná způsobilost (a její definování), na jejímž základě získá makléř jako držitel vázané živnosti konkrétní osvědčení,“ říká Milan Žák, generální ředitele společnosti RE/MAX.

Hrozba ale zůstává

Důvodem, proč je potřeba nový zákon regulující práci realitních makléřů, je například rostoucí počet lidí, kteří se po negativní zkušenosti s realitním agentem museli dokonce obrátit na soud.

Známe i případy dvojího prodeje v jeden den. Ani právní oddělení katastrálního úřadu nebylo schopno podvod identifikovat,” uvedla ministryně Dostálová.

Jenže všechny hrozby eliminovány nejsou. Hlavním záměrem zákona je ochrana spotřebitele, jenže na něco se přece jen zapomíná. „Návrh výslovně nezakazuje brát realitním kancelářím úschovy na svůj účet. Zcizení kupní ceny je přitom z našeho pohledu pro spotřebitele tou největší hrozbou. Návrh zákona jen vágně formuluje, že realitní zprostředkovatel není oprávněn nabízet nebo doporučovat zajištění plnění z realitní smlouvy jinak než prostřednictvím banky, notáře nebo advokáta. Jsem přesvědčen, že zejména tato část návrhu by měla být formulována jasněji a přísněji. V minulosti jsme již byli svědky několika excesů, kdy došlo ke zneužití prostředků klientů. Byly to ojedinělé případy, přesto by byl takový krok žádanou prevencí,“ komentuje návrh zákon Žák.

-Monika Lukešová | Více na Investujeme.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články