Vládní škrty v Česku jsou podle MMF správnou cestou

22. 2. 2011 – 8:27 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vládní škrty v Česku jsou podle MMF správnou cestou
V prvé řadě je třeba reforma penzijního systému, reforma zdravotnictví a reforma sociálního systému. Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Vládní škrty jsou správnou cestou k dosažení rozpočtové stability a mohly by přispět i ke snížení deficitu. Na pondělní tiskové konferenci to řekli zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF).

"Konsolidace, která je založena na výdajové straně, je trvanlivějšího charakteru, je důvěryhodnější," uvedla Zuzana Murgašová, vedoucí mise MMF. Nicméně i přes vládní kroky bude ještě nutné provést komplexní racionalizaci mandatorních (povinných) výdajů a provést reformu institucí státní a veřejné správy.

 

Tip: Důvěra v českou ekonomiku oproti loňsku stoupla

 

MMF dokonce odhaduje, že deficit rozpočtu by v letošním roce mohl být kolem čtyř procent HDP, ačkoli schválený rozpočet na letošní rok předpokládá deficit 4,6 procenta HDP.

 

<%Anketa245%>

 

Vládní cíl dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2016 označila Murgašová za správný, protože je možné touto cestou zamezit dalšímu nárůstu veřejného dluhu.

Aby však tohoto cíle bylo dosaženo, je třeba provést řadu reforem. V prvé řadě byla zmíněna reforma penzijního systému, reforma zdravotnictví a reforma sociálního systému.

Celkově však zástupci MMF hodnotí ekonomickou situaci jako dobrou. "Množství politických výzev však narůstá," upozornila Murgašová. Jako hlavní problém vidí demografický vývoj, který by bez reforem dále posílil tlak na státní rozpočet.

Zástupci MMF také očekávají určité hospodářské zpomalení v letošním roce. Očekávají růst HDP o 1,75 procenta.

V oblasti měnové politiky zatím MMF považuje politiku nízkých úrokových sazeb za vhodnou a očekává, že inflace se bude pohybovat kolem dvou procent, což odpovídá inflačnímu cíli.

Ke změně úrokových sazeb směrem vzhůru by mělo dojít až poté, co dojde k ekonomickému oživení. Velká pozornost by měla být věnována úrokovým sazbám v okolních zemích, protože zásadní změna oproti úrokovým sazbám v jiných zemích by mohla vést ke značným kapitálovým tokům.

-Jiří Táborský | MED

Kam dál?

- Petr Nečas: Není jiná cesta než úspory, proto nás lidé zvolili

- Vyléčí vláda současnými kroky veřejné finance? Půlka lidí věří, že ano

- Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

- Kalousek: Bez dalších škrtů to příští rok nepůjde (říjen 2010)

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,360 24,480
USD 22,890 23,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články