Vládní úspory zvýší počet chudých. Co je chudoba?

12. 3. 2012 – 9:22 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vládní úspory zvýší počet chudých. Co je chudoba?
Materiál pracuje s pěti variantami buď zmrazených, anebo méně valorizovaných penzí. Foto:SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Vládní úspory zvýší počet chudých, desetitisíce penzistů se mohou ocitnout pod hranicí chudoby, i když se tempo valorizace důchodů jen zpomalí.

Nejen úplné zmrazení penzí na několik let, ale i dočasné zpomalení tempa jejich valorizace může desetitisíce důchodců uvrhnout pod hranici chudoby. Opatření navrhovaná ekonomickými ministry, o nichž ještě budou jednat koaliční lídři a posléze vláda, by postihlo i nepenzisty, kteří s důchodci žijí ve společných domácnostech. K těmto závěrům dospěli Petr Janský a Daniel Münich, autoři vůbec první studie o této problematice Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při CERGE-EI.

Co je vlastně chudoba?

Materiál pracuje s pěti variantami buď zmrazených, anebo méně valorizovaných penzí. Podle středního, tedy nejpravděpodobnějšího odhadu vzroste podíl osob pod hranicí relativní chudoby v domácnostech, kde je alespoň jeden její člen ve věku nad 61 let a pobírá starobní důchod, z dnešních 3,6 na pět procent. Výrazně větší nárůst chudoby by postihl osaměle žijící důchodce nad 64 let, především ženy, kde by podíl pod hranicí chudoby vzrostl z 13 na 21 procent. Z celkového počtu domácností důchodců by se pod hranicí chudoby mohlo ocitnout až 18 procent. Relativní chudoba je definována jako dosažení maximálně 60 procent nejčastějšího příjmu ve společnosti. Počet osob, které žijí pod touto hranicí, vyjadřuje relativní míru chudoby, která v Česku patří mezi nejnižší na světě.

„Menší dopad by mělo na společně žijící důchodce a na ty, kteří si přivydělávají či žijí ve vícečlenných domácnostech,“ píše se ve studii, jež se odvolává na údaje ČSÚ.

Ministerstvo financí nejprve navrhovalo, že v příštích až třech letech penze úplně zmrazí. Podle posledních závěrů, k nimž dospěli ekonomičtí ministři, se má alespoň v příštím roce tempo valorizace pouze snížit. Co čeká důchodce v dalším období, není zatím jasné. „Napřesrok by úspora z valorizace penzí měla činit řádově deset miliard. Dočasné zpomalení valorizace je jeden ze tří masivních vzájemně provázaných prvků. Dalšími jsou dočasné zvýšení sazeb DPH a úspora nákladů za státní správu,“ řekl deníku E15 ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Vládní koalice zároveň chce dočasně zvýšit daně bohatým.

ČSSD a komunisté úsporné kroky ostře kritizují. Co nejdříve se chtějí pokusit svrhnout vládu, na což ale nemají dostatek poslanců.

-Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.2.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,780 23,860
USD 21,990 22,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články