Vlastníci solárních elektráren vyhrožují státu arbitrážemi za 260 miliard korun

31. 10. 2010 – 20:24 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vlastníci solárních elektráren vyhrožují státu arbitrážemi za 260 miliard korun
Investoři se budou soudit nejen o zmařenou investici, ale i o očekávaný dvacetiletý výnos, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pokud bude příští týden schválena novela zákona, která 26 procenty zpětně zdaní elektřinu fotovoltaických projektů s výkonem nad 30 kW, hrozí České republice arbitráže za 260 miliard korun, říká Česká průmyslová fotovoltaická asociace (CZEPHO).

Novelu zákona (č. 180/2005) regulující fotovoltaické odvětví dostane Poslanecká sněmovna na stůl v příštím týdnu, vláda přitom hodlá novelu dodatečně rozšířit o novou srážkovou 26% daň pro všechny elektrárny s výkonem nad 30kW, které byly připojeny v letech 2009 a 2010. "Oproti původním vládním prohlášením tak hrozí dodatečné a zpětné zdanění prakticky všech fotovoltaických projektů, kromě velmi malých elektráren na rodinných domech," uvádí CZEPHO.

Srážková daň ve svém principu znamená snížení výkupních cen, které měli mít investoři garantovány dvacet let.

 

TIP: Nečas: Cena elektřiny v příštím roce neporoste o víc než 5,5 procenta

 

Vláda doufá, že by díky dani mohlo do státní kasy v příštích 20 letech přibýt přibližně 92 miliard korun. "Soudní spory a arbitráže české daňové poplatníky budou ale stát minimálně 260 miliard korun. Stát tak v soudních sporech a arbitrážích zaplatí minimálně o 168 miliard více, než na solární dani vybere. Jde navíc o spíše skromný odhad. Investoři se totiž budou soudit nejen o zmařenou investici, ale i o očekávaný dvacetiletý výnos,“ říká František Smolka, prezident České průmyslové fotovoltaické asociace.

"Zejména banky si takové jednání vlády nenechají líbit. Své úvěry se budou snažit bránit soudně za každou cenu. Už jsme obdrželi celou řadu takových reakcí," řekl dříve Smolka.

-Vojtech Kristen,Mediafax

Kam dál?

- Poslanci omezili podporu solárních elektráren, podpora na střešní panely zůstane

- Provozovatelé solárních elektráren: Zdanění solární elektřiny přijde Česko draho

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,510 22,690
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články