Vlastnická práva pozemků omezují v ČR desítky zákonů

14. 7. 2010 – 0:02 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vlastnická práva pozemků omezují v ČR desítky zákonů
Vlastník pozemku je povinen udržovat bez jakékoli náhrady okolí elektrických sloupů, Foto:CUZK | zdroj: NašePeníze.cz

V tuzemské legislativě existuje nejméně 25 zákonů, jejichž znění významně omezuje práva vlastníků půdy. Tvrdí to ve své analýze, kterou má Mediafax k dispozici, předseda Svazu vlastníků půdy ČR (SVP) František Janda.

„Ve všech těchto legislativních předpisech se vlastnictví půdy omezuje ve prospěch podnikatelské či jiné zájmové skupiny a je znepokojujícím zjištěním, že je u nás velká skupina lidí, která soukromé vlastnictví půdy vůbec neuznává a půdu považuje za veřejný statek, podobně jako vzduch a vodu,“ tvrdí Janda.

Jedním ze závažných příkladů je podle jeho slov vyvlastňovací zákon z roku 2006. Ten umožňuje vyvlastňovat pozemky ve veřejném zájmu za cenu obvyklou, přičemž konstrukce veřejného zájmu je ponechána na úřednicích státní správy a obvyklá cena za vyvlastňované pozemky je deformována neexistencí standardního trhu srovnatelného s EU. „Tento zákon osekává jedno ze základních lidských práv ve prospěch úředníků a podnikatelských firem,“ konstatuje Janda.

Také zákon o pozemkových úpravách z roku 2002 nesplnil očekávání vlastníků o svobodném nakládání se svým majetkem. „Vlastníci půdy a zemědělci 20 let po listopadové revoluci neznají hranice svých pozemků a nemají je přístupné. Nepřístupné pozemky se navíc vlastníkům nevydávají. Zcela zjevně se jedná o ústavní porušení vlastnických práv velkého počtu občanů,“ zdůrazňuje Janda. Pozemkové úpravy se kromě toho stávají podle svazu stále složitějšími projekty. Na zpracování projektů pozemkových úprav jsou v současné době již nutné stavební profese a rozšiřuje se také rozsah geodetických prací pro potřeby stavebních firem. Nové metodiky kromě toho zdražují a časově prodlužují plnou obnovu vlastnického práva k pozemkům.

Z dalších příkladů uvádí svaz ve své analýze mimo jiné znění energetického a mysliveckého zákona. Podle energetického zákona je například vlastník povinen udržovat bez jakékoli náhrady okolí elektrických sloupů. „Miliony elektrických sloupů na našich polích zabírají půdu, ze které platíme daň, nemáme sklizeň a stěžují nám obdělávání půdy. Trvalé průseky v našich lesích pod elektrickým vedením nám zase znehodnocují les,“ uvádí Janda. Také správci jakýchkoli sítí zřizují na pozemcích vlastníků ze zákona věcná břemena bez jakýchkoli náhrad.

SVP nicméně věří, že nová vláda podrobí zákony omezující vlastníky podrobné revizi. Budoucí koalice má ostatně posílení vlastnických práv ve svém programovém prohlášení. V ČR je přitom podle odhadů kolem tří milionů drobných vlastníků půdy.

-Petr Havel, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články