Vojenská družstevní záložna může přijít o licenci

20. 9. 2010 – 21:17 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vojenská družstevní záložna může přijít o licenci
VDZ založili v polovině devadesátých let minulého století zaměstnanci ministerstva obrany | zdroj: NašePeníze.cz

Vojenské družstevní záložně (VDZ) hrozí odebrání licence, podle informací Mediafaxu nenavýšila základní kapitál na zákonem stanovenou hranici 35 mil. Kč.

Česká národní banka (ČNB) již vede se záložnou správní řízení, Mediafaxu to v pondělí potvrdil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

"Podle našich zjištění nedošlo k odebrání licence ze strany ČNB, ale běží správní řízení, které dosud není uzavřené," řekl Mediafaxu Pejšek a zdůraznil, že ministerstvo obrany není zřizovatelem VDZ. "Záložna je soukromým subjektem, který ale využívají zejména vojáci a zaměstnanci resortu. V každém případě se lidé z resortu o své úspory bát nemusí, jelikož jsou vklady pojištěné do výše sta procent," poznamenal Pejšek.

Mluvčí ČNB Marek Petruš nechtěl informace o problémech záložny komentovat. "Bez ohledu na to, zda je vámi citovaná věc fámou nebo skutečností, ČNB nemůže sdělovat žádné informace. O postupu v případných správních řízeních ČNB není oprávněna informovat," odpověděl na dotaz agentury Mediafax Petruš.

Aktuální situaci nechtěl komentovat ani předseda představenstva VDZ Jaroslav Mahdalíček. "Vzhledem k tomu, že mi voláte do práce na služební telefon a ne do pracoviště záložny, tak v tuto chvíli k tomu nemohu podávat žádné informace," reagoval Mahdalíček.

Hranice povinného základního kapitálu pro družstevní záložny se s účinností od 1. února 2005 zvýšila z půl milionu na 35 milionů korun, stouplo také povinné pojištění vkladů. Opatření vedlo k postupnému snižování počtu záložen, protože mnohé nebyly schopné tak velkou částku obstarat. Zvýšení požadavku na základní kapitál souviselo se vstupem České republiky do Evropské unie.

VDZ založili v polovině devadesátých let minulého století zaměstnanci ministerstva obrany. Od zahájení činnosti poskytla záložna 12 629 úvěrů za 602,344 milionu korun, jen v loňském roce to bylo 125 úvěrů za více než 24 milionů korun. Hospodaření VDZ v roce 2009 výrazně negativně ovlivnila globální ekonomická krize a také zpronevěra zaměstnankyně přerovské pobočky, která přes neexistující úvěry záložně ukradla 9,1 milionu korun. I proto skončila záložna minulý rok se ztrátou přesahující 20 milionů korun.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články