Vojenská družstevní záložna může přijít o licenci

- Banky autor: Redakce NašePeníze.cz

Vojenské družstevní záložně (VDZ) hrozí odebrání licence, podle informací Mediafaxu nenavýšila základní kapitál na zákonem stanovenou hranici 35 mil. Kč.

VDZ založili v polovině devadesátých let minulého století zaměstnanci ministerstva obrany

VDZ založili v polovině devadesátých let minulého století zaměstnanci ministerstva obrany , zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka (ČNB) již vede se záložnou správní řízení, Mediafaxu to v pondělí potvrdil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

"Podle našich zjištění nedošlo k odebrání licence ze strany ČNB, ale běží správní řízení, které dosud není uzavřené," řekl Mediafaxu Pejšek a zdůraznil, že ministerstvo obrany není zřizovatelem VDZ. "Záložna je soukromým subjektem, který ale využívají zejména vojáci a zaměstnanci resortu. V každém případě se lidé z resortu o své úspory bát nemusí, jelikož jsou vklady pojištěné do výše sta procent," poznamenal Pejšek.

Mluvčí ČNB Marek Petruš nechtěl informace o problémech záložny komentovat. "Bez ohledu na to, zda je vámi citovaná věc fámou nebo skutečností, ČNB nemůže sdělovat žádné informace. O postupu v případných správních řízeních ČNB není oprávněna informovat," odpověděl na dotaz agentury Mediafax Petruš.

Aktuální situaci nechtěl komentovat ani předseda představenstva VDZ Jaroslav Mahdalíček. "Vzhledem k tomu, že mi voláte do práce na služební telefon a ne do pracoviště záložny, tak v tuto chvíli k tomu nemohu podávat žádné informace," reagoval Mahdalíček.

Hranice povinného základního kapitálu pro družstevní záložny se s účinností od 1. února 2005 zvýšila z půl milionu na 35 milionů korun, stouplo také povinné pojištění vkladů. Opatření vedlo k postupnému snižování počtu záložen, protože mnohé nebyly schopné tak velkou částku obstarat. Zvýšení požadavku na základní kapitál souviselo se vstupem České republiky do Evropské unie.

VDZ založili v polovině devadesátých let minulého století zaměstnanci ministerstva obrany. Od zahájení činnosti poskytla záložna 12 629 úvěrů za 602,344 milionu korun, jen v loňském roce to bylo 125 úvěrů za více než 24 milionů korun. Hospodaření VDZ v roce 2009 výrazně negativně ovlivnila globální ekonomická krize a také zpronevěra zaměstnankyně přerovské pobočky, která přes neexistující úvěry záložně ukradla 9,1 milionu korun. I proto skončila záložna minulý rok se ztrátou přesahující 20 milionů korun.

-Filip Sušanka, Mediafax

Tagy: peníze finance licence Vojenská družstevní záložna záložny