VV představili vlastní penzijní reformu se sociálními odvody a navíc generační fond

19. 11. 2010 – 11:29 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

VV představili vlastní penzijní reformu se sociálními odvody a navíc generační fond
Výše odvodů by se stanovovala na základě demografických prognóz, Fotomontáž: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Věci veřejné (VV) připravily vlastní návrh principů penzijní reformy, který předpokládá zachování výše odvodů do průběžného systému, a zároveň vytvoření tzv. generačního fondu, který pokryje demografické výkyvy.

Na páteční tiskové konferenci návrh představili zástupci strany.

Systém, který VV navrhují, počítá se zachováním odvodů na starobní důchody, tj. 28 procent hrubé mzdy. Zároveň ovšem předpokládají vznik tzv. generačního fondu, do něhož by plátci sociálního pojištění odváděli část odvodů ze mzdy.

 

TIP: Důchodová reforma nebude, pokud ano, bude špatná, míní analytik

 

Fond by fungoval tak, že jakmile se plátci narodí dítě, získá nárok na výplatu části prostředků, které jsou ve fondu z jeho odvodů naspořeny. Část bude vyplacena jednorázově, část jako příspěvky na dítě. Narození dítěte bude zároveň znamenat snížení odvodu do generačního fondu.

Nevyplacené peníze z fondu budou státu v dobách, kdy nová generace nebude schopná financovat generaci důchodců, sloužit jako dodatečný zdroj příjmů pro výplatu státních důchodů.

_____________________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

______________________________________________________________

Výše odvodů by se stanovovala na základě demografických prognóz, tedy podle vývoje porodnosti. Pokud bude porodnost vyrovnaná, budou příspěvky minimální. V případě slabé porodnosti příspěvky naopak vzrostou.

VV se nelíbí návrh tzv. Bezděkovy komise, která naopak preferovala snížení odvodů do průběžného systému ze současných 28 procent na 23 procent, z čehož by ještě tři procentní body odešly do fondového systému v rámci tzv. opt-outu. Ve výsledku by tedy do průběžného systému odcházelo 20 procent hrubé mzdy.

"Shodli jsme se, že tento návrh znamená, že v konceptu penzijní reformy je ukryta ještě daňová reforma, která má za cíl snížit hodnotu práce. Jsou však i ekonomové, kteří tvrdí, že snížením ceny práce v ČR bychom dosáhli zvýšení počtu pracovních míst s nízkou přidanou hodnotou," řekl ministr dopravy Vít Bárta (VV).

"Takové snížení ceny práce by pro nás navíc byla jen dočasná výhoda. Záhy by totiž došlo k posílení české koruny, takže bychom o tuto konkurenční výhodu přišli," doplnil Bártu poslanec a místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Radim Vysloužil (VV).

VV odmítají i návrh na úplné sjednocení sazeb DPH, který rovněž navrhuje Bezděkova komise. "Umíme si představit částečné sblížení sazeb DPH, ale nepoměrně sociálně citlivější, než jak je to navrhováno," řekl sociolog Pavel Rusý, který od VV získal oficiální mandát za tuto stranu vyjednávat o problematice penzijní reformy.

Rusý také řekl, že částečné sblížení sazeb DPH by mohlo být použito na krytí části transformačních nákladů. Ty vzniknou i v případě, že nebude měněna výše odvodů do průběžného systému, protože systém je deficitní už nyní. V roce 2009 bylo vybrané pojistné o 31 miliard korun nižší než vyplacené důchody.

"Transformační náklady lze částečně hradit z DPH nebo emisí dluhopisů, ale u těch dochází k paradoxní situaci, že se zadlužují generace, kvůli kterým se provádí penzijní reforma," dodal Rusý.

Celkovou výši transformačních nákladů však VV zatím nespočetly. Z výpočtů Bezděkovy komise plyne, že při výše popsaných změnách budou náklady 50 až 60 miliard ročně plus současný deficit důchodového systému, tedy 80 až 90 miliard korun. V případě návrhu VV lze tedy náklady odhadnout kolem 30 miliard ročně.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kam dál?

- Jak vysoký je skutečně český důchod?

- Stát ani penzijní fondy nám důchod nezajistí, co nám zbývá?

- Analytik: 94 procent příjmu důchodce pochází od státu, což je šílené

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články