Výhody zdravotních pojišťoven: Která se vám vyplatí?

16. 2. 2013 – 0:02 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Výhody zdravotních pojišťoven: Která se vám vyplatí?
Jaké výhody nabízejí zdravotní pojišťovny? Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

Uvažujete o změně zdravotní pojišťovny? Jaké výhody zdravotní pojišťovny nabízejí? Poradíme vám, kterou si vybrat podle toho, jaké nabízí speciální bonusy.

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit jednou ročně, hlásit to musíte půl roku dopředu. Takže mezitím máte spoustu času nastudovat si, jaké vám která pojišťovna přinese výhody k pojištěneckému standardu. Abyste nemuseli dopodrobna procházet weby, sestavili jsme pro vás přehled bonusů a benefitů. Můžete vybírat mezi dětskými zájezdy za slanou vodou, masážemi nebo třeba radonovou kúrou v Jáchymově.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a její výhody

Chronicky nemocné děti z řad pojištěnců VZP se mohou podívat k moři. Od května do září vypraví pojišťovna 3200 malých pacientů do Chorvatska nebo Řecka, kde si jednadvacet dní užijí ozdravného slaného vzduchu. V nabídce je třeba také příspěvek na pevná rovnátka nebo kurz plavání, který pak mohou děti zúročit právě u moře.

VZP myslí třeba také na ty, kdo mají bezlepkovou dietu, mohou čerpat až šestitisícový příspěvek ročně.

Klienti mají rovněž nárok na řadu preventivních prohlídek. U praktického lékaře se můžete objevit dvakrát ročně zdarma, stejně tak u zubaře. Do gynekologické ordinace můžete zamířit bezplatně jednou do roka. Děti mají kromě praktického lékaře a zubaře nárok také na ortopeda, alergologa a očaře. Ratolestem do třech let věku dává VZP příspěvek na vhodnou výživu.

VZP má nasmlouvané různé partnerské organizace, u nichž mají její klienti nárok na slevu, a to až čtyřicetiprocentní. Týká se to například sportovních a relaxačních center, návštěvy solných jeskyní, masáže, pedikúry či nákupu kosmetiky a sportovních potřeb.

VZP vás odmění, pokud jste dárci krve nebo kostní dřeně, pak si můžete nárokovat slevu na cestovní pojištění, můžete získat až 35 dnů zdarma. Taky si přijdete na body v programu Zdravý život, body se pak proměňují v peníze, za které lze pořídit třeba jinak nehrazené očkování.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) a její výhody

Na školu či školku v přírodě a lyžařské výcviky přispívá ČPZP až 1500 korun, neplatí to ovšem pro letní tábory, musí jít o akce v průběhu školního roku. Kromě toho si děti mohou dopřát plavecký kurz nebo sanování, tady jde o pětistovku.

Pro miminka si mohou maminky pořídit vitaminy a balíček pro novorozence. Ten obsahuje pleny, láhev a čaj pro kojící ženy. Pojišťovna přidává také na dětské masáže nebo kosmetiku, kontaktní čočky nebo pohyby za účelem váhové redukce.

Ženy si mohou dopřát preventivní prohlídky na rakovinu, slevy na očkování a až otěhotní, čerpat příspěvek ve výši 1500 korun. Stejnou sumu pojišťovna poskytne i na laserovou operaci očí. Kromě těhotenského příspěvku platí totéž i pro muže.

Vitamínové příspěvky náleží dárcům krve a kdo přivede do ČPZP nového klienta, vyfasuje pětistovku. Na vybraných bazénech, které mají s ČPZP smlouvu, si zaplavete zadarmo. I tady se pracuje se sběrem bodů, co bod to koruna, která se pak dá použít na nákup zboží či služeb.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) a její výhody

ZPMV láká na program Nadstandard 211. Klient si v tomto systému přijde například na příspěvek na samostatný pokoj v nemocnici nebo lehčí sádru na zlomenou nohu či ruku. Budete si moci vybrat lékaře, který vás odoperuje, a zajistíte si kompenzaci ušlé mzdy. Program platí nejenom v České republice, ale v celém schengenském prostoru. Až do výše deseti tisíc vám pojišťovna proplatí cestu do nemocnice, pokud pojedete něčím jiným než sanitkou.

I ZPMV má dohodu s řadou léčebných a relaxačních zařízení, kde její klienti mohou uplatňovat slevy. Jedná se třeba o lázně Bohdaneč nebo Poděbrady nebo obchod se spodním prádlem. 

V rámci prevence si klienti mohou dopřát prohlídky na onkologická onemocnění, zajít na očkování nebo čerpat peníze za darování krve.

Mít přehled o službách pomůže Karta života, tu poskytuje ZPMV zadarmo a pojištěnec si snadno zkontroluje informace o svém zdravotním stavu, užívaných lécích a podstoupených vyšetřeních. Karta funguje i jako aplikace do chytrých telefonů.

Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP) a její výhody

Se slevovými programy VOZP se podíváte do solné jeskyně, získáte konzultaci výživového poradce, nakoupíte zdravotní židli nebo si zajedete na radonovou kúru do lázní Jáchymov.

Ženám pojišťovna nabízí příspěvky na vyšetření na mamografu, společně s muži mají nárok na levnější pohybové aktivity, plavání nebo očkování. Nechybí vitaminy pro těhotné a miminka. 

U dětí láká VOZP na speciální ošetření zubů fluorizací či příspěvkem na ochranné přilby a chrániče, aby se děti při sportování méně otloukaly. Studentům zase přispívá na očkování proti žloutence, klíšťové encefalitidě a meningitidě. Kuřáci si mohou přijít pro tisícovku na nikotinová šidítka.

Malí alergici a děti s nemocnou pokožkou se zase podívají k moři nebo si dopřejí ozdravnou kúru v republice. Stejně tak pojišťovna přidá na školní zájezdy, musejí ovšem trvat aspoň pět dní.

<%Anketa46%>

Revírní bratrská pokladna (RBP) a její výhody

Kromě klasických preventivních programů nabízí RBP bonusové balíčky. Jeden náleží všem novorozencům a dává jim základní výbavu, další odveze děti s edémem nebo dýchacími problémy na pláže v Černé Hoře. Kdo má radši hory, může se vydat do Vysokých Tater.

RBP odměňuje ty klienty, kteří dovedou odolat nadváze, nadměrnému pití alkoholu a kouření, přispívá jim pětistovkou. Za tu si mohou lidé zajít na masáž, zumbu či judo, nakoupit do optiky, nebo si nechat laserem oči operovat, aby už do optiky chodit nemuseli.

Speciální nabídka je tu k dispozici pro zaměstnance rizikových pracovišť. Nafasují vitaminy, rekondiční péči zdarma a celý balík preventivních prohlídek.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články