Vymáhání dluhů se neplatičům prodraží. Zvýší se poplatky

24. 8. 2011 – 22:01 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vymáhání dluhů se neplatičům prodraží. Zvýší se poplatky
Podle inkasní společnosti tak zřejmě definitivně skončí vstřícnost některých věřitelů odpouštět dlužníkům soudní poplatky výměnou za úhradu závazku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Soudní poplatky účtované za jednotlivé úkony od 1. září podraží, velký dopad to bude mít také na dlužníky, kterým to navýší jejich nesplácené závazky.

"Velký dopad bude mít tato změna, kromě věřitelů, jímž se prodraží podání žaloby, především na dlužníky, kteří ji pocítí při placení svých závazků. Podáním žaloby je každá pohledávka navýšena o další náklady, jimiž jsou kromě samotného dluhu a úroku z prodlení ještě soudní poplatek pokrývající náklady soudu spojené se zpracováním žaloby, režijní paušály hradící náklady advokáta a rovněž přísudek advokáta. V nové úpravě to bude stejné, pouze soudní poplatky budou vyšší," řekla mluvčí inkasní společnosti M.B.A. Finance Jana Tatýrková.

Podle inkasní společnosti tak zřejmě definitivně skončí vstřícnost některých věřitelů odpouštět dlužníkům soudní poplatky výměnou za úhradu závazku po podání žaloby, když soudy nebudou tyto poplatky při stažení žaloby vracet ve stoprocentní výši. "Nově takové stažení žaloby bude stát 20 procent z poplatku, minimálně však tisíc korun. V oblasti inkasa pohledávek se jedná o další náklad, který bude dopadat na dlužníky. Dnes někteří advokáti odpouštějí soudní poplatek a stahují žalobu, zaplatí-li dlužník svůj závazek bezprostředně po podání žaloby. S novými pravidly zákona o soudních poplatcích vůle a ochota advokátů slevit ze svých nároků logicky opadne," popsal dopad na dlužníky jednatel M.B.A. Finance Kamil Kavka.

"Změna v zákoně o soudních poplatcích není nijak zásadní, jedná se pouze o podstatné zvýšení soudních poplatků a rovněž o vrácení soudních poplatků, dojde-li ke zpětvzetí žaloby ze strany žalobce," poznamenal Peter Beňo z Advokátní kanceláře JUDr. Michala Bendy.

"Dlužníci by proto měli věnovat větší pozornost mimosoudnímu inkasu a komunikovat včas s věřitelem. Budou tím ušetřeni zvýšeným nákladům," doporučuje Tatýrková.

-Filip Sušanka | MED

Kam dál?

- Soudní poplatky porostou, rozhodli poslanci

- Soudní poplatky mají výrazně stoupnout, aby se lidem nevyplatilo zbytečně soudit

- Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší

- Úvěry a půjčky: Nemáte na splátky? Jednejte s bankou!

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,070 22,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články