Výmluva na osobu blízkou končí, lidé však už mají výmluvy nové

29. 9. 2011 – 21:44 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Výmluva na osobu blízkou končí, lidé však už mají výmluvy nové
Mezi lidmi už koluje návod jak i toto omezení výmluvy na osobu blízkou obejít., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Výmluvy řidičů, že jejich vozidlo v době spáchání dopravního přestupku řídila osoba blízká, končí. Novelu zákona o silničním provozu, která tuto možnost výrazně omezuje, podepsal ve čtvrtek prezident Václav Klaus.

Omezení institutu osoby blízké prosazovala policie i ministerstvo dopravy. Prezidentem podepsaná novela silničního zákona počítá s tím, že majitel vozidla zajistí, aby řidič, který vozidlo používá, dodržoval předpisy. V opačném případě mu hrozí až desetitisícová pokuta, body mu však zůstanou.

Provozovatel nebude za přestupek zodpovědný pouze v případě, kdy prokáže, že vozidlo převádí na někoho jiného, nebo že mu bylo auto před spácháním přestupku odcizeno. Ministerstvo dopravy tak chtělo ukončit několikaletou praxi řidičů, kteří se při rychlé jízdě vymlouvali právě na osobu blízkou.

TIP: Jaký dopis policii řidiči zasílají (jeden ze vzorů) najdete zde.

Proti novele se postavil Senát, který ji poslal v červenci zpět poslancům s návrhem na vypuštění omezení institutu osoby blízké. Senátorům vadila právě část zákona, která počítá s tím, že majitel vozidla zajistí, že osoba, která auto řídí, bude dodržovat předpisy. Senátoři argumentovali, že za to není možné majitele auta sankcionovat.

Poslanecká sněmovna ale Senát začátkem září přehlasovala a novelu schválila v původním znění.

Mezi lidmi už koluje návod jak i toto omezení výmluvy na osobu blízkou obejít. Stačí se domluvit s někým, komu jste automobil "jakože půjčili" v době spáchání přestupku. Aby tato osoba nebyla pokutována, vymluví se na svou osobu blízkou, které vaše auto půjčila. Protože není provozovatel vozidla, neodpovídá již za vozidlo a může tak tedy učinit. Výsledkem je, že vy jste svou povinnost splnili a váš známý nemůže být pokutován, neboť sám vozidlo v době spáchání přestupku neřídil.

Problém podle dopravních právníků i policistů také nastane, když provozovatel vozidla odmítne vyměřenou pokutu a svůj čin svede třeba na fiktivního viníka z ciziny, jemuž náhodou půjčil svůj vůz. Úředníci bez obalu přiznávají, že v takovém případě kvůli zdlouhavosti a složitosti hledání "viníka" celou kauzu raději odloží. "Bude se to obcházet tak, že si někoho vymyslíte. Stačí říct, že to byl nějaký Kuvajťan, který tu byl na dovolené, a úřad mu buď pošle dopis, nedostane odpověď a případ se po roce promlčí nebo ho odloží rovnou," varuje před kličkou dopravní expert Jan Kněžínek. I když si bude úředník prakticky jistý, že mu majitel auta lže, stejně bude muset údajného viníka hledat.

Novela o silničním provozu také počítá se zvýšením věkové hranice pro získání řidičského průkazu u vybraných vozidel, přísnějšími kontrolami zdravotní způsobilosti a důslednějšími dohledem nad odebráním řidičského průkazu. Zvýšení hranice minimálního věku pro získání řidičského průkazu se týká nejsilnějších motorek (z nynějších 21 na 24 let), autobusů a nákladních automobilů pro osobní potřebu.

K nejsilnějším motocyklům, na které je potřeba řidičské oprávnění skupiny A, se od 24 let dostanou i řidiči bez předchozích zkušeností s řízením slabších strojů. Naopak zkušení jezdci se na ně budou moci posadit už ve 20 letech. Zkušenost řidičů bude ministerstvo poměřovat vlastnictvím oprávnění skupiny A2. Pro jeho zisk musí být adeptovi minimálně 18 let, řídit s ním může motocykly s výkonem motoru do 35 kW a s poměrem výkonu ke hmotnosti do 0,2 kW/kg. Zájemci s průkazem skupiny A2 mohou po dvou letech, tedy nejdříve ve 20, získat oprávnění na nejsilnější motocykly.

Norma zároveň brání takzvané 'řidičákové turistice'. Místo dosavadní délky pobytu budou muset žadatelé prokázat vazbu na pobyt v místě bydliště. Současně novela zavádí zákaz udělit řidičské oprávnění tomu, komu byl řidičák odejmutý v jiném členském státě Evropské unie po dobu, kdy tyto sankce nebo omezení trvají.

V řidičském průkazu se mají také objevit všechny skupiny vozidel, která je jeho držitel oprávněný řídit. To má řidičům usnadnit prokazování oprávnění v zahraničí. Úprava zákona o silničním provozu obsahuje i povinnost pravidelných školení zkušebních komisařů v autoškolách.

-Tomáš Paták | MED

Kam dál?

- Povinná výbava: Maska a leták jsou už dobrovolné. Co musíte mít?

- Ministerstvo dopravy chce peníze i za jízdu po silnici první třídy, a od motorkářů

- Ekologickou daň nově zaplatíte i za mladší ojetiny

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články