Výmluva na osobu blízkou skončí, řidiči však už mají novou výmluvu

18. 6. 2011 – 7:30 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Výmluva na osobu blízkou skončí, řidiči však už mají novou výmluvu
Nová úprava byla inspirována takzvaným holandským modelem, který však poslanci neobratně poupravili, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Tři roky trvalo poslancům připravit zákon, který měl skoncovat s výmluvami na osobu blízkou. Jenomže ani nová úprava nebude stoprocentní a experti upozorňují, že trhliny v zákoně mohou zavinit, že výmluvy řidičů neskončí. Informace přineslo sobotní vydání Lidových novin (LN).

Problém podle dopravních právníků i policistů nastane, když provozovatel vozidla odmítne vyměřenou pokutu a svůj čin svede třeba na fiktivního viníka z ciziny, jemuž náhodou půjčil svůj vůz. Úředníci bez obalu přiznávají, že v takovém případě kvůli zdlouhavosti a složitosti hledání "viníka" celou kauzu raději odloží. "Bude se to obcházet tak, že si někoho vymyslíte. Stačí říct, že to byl nějaký Kuvajťan, který tu byl na dovolené, a úřad mu buď pošle dopis, nedostane odpověď a případ se po roce promlčí nebo ho odloží rovnou," varuje před kličkou dopravní expert Jan Kněžínek. I když si bude úředník prakticky jistý, že mu majitel auta lže, stejně bude muset údajného viníka hledat.

Výmluva na osobu blízkou končí, odpovědnost ponese majitel vozu

 

Nová úprava byla inspirována takzvaným holandským modelem, který však poslanci neobratně poupravili. Zatímco v Nizozemsku se s majitelem nikdo nebaví a dokazování, že za volantem v době spáchání přestupku neseděl, je výhradně na něm, v Česku to bude opačně.

Pokud majitel vyměřenou pokutu odmítne, hledání řidiče bude na bedrech zaměstnanců přestupkových odborů. Některé z nich jsou už ale nyní natolik přetíženy, že nárůst další administrativy nebudou moci zvládnout.

TIP: Jaký dopis policii řidiči zasílají (jeden ze vzorů) najdete zde.

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články