Vypalování staré trávy se může hodně prodražit

1. 4. 2010 – 16:50 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vypalování staré trávy se může hodně prodražit
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

S příchodem teplejšího jarního počasí opět stoupá riziko požárů vzniklých nedbalým vypalováním staré trávy.

Zbavovat se po zimě uschlých porostů jejich vypalováním se však může pořádně prodražit. Nejenže je tato činnost zakázána hned několika zákony a hrozí za ni citelné finanční sankce, ale může při ní dojít také ke značným škodám na majetku i zdraví.

„Každoročně registrujeme pojistné události způsobené tím, že se oheň z vypalované trávy nekontrolovaně rozšíří a zachvátí i stavby na pozemku, například stodoly nebo seníky,“ říká Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. „Vzniklé škody sice zpravidla nebývají vysoké, pokud se však oheň přenese i na dům, mohou jít do několika milionů korun. Navíc při hašení požárů dochází běžně také k úrazům – popálení nebo nadýchání kouře – a zaznamenali jsme už bohužel i smrtelný případ,“ dodává Král.

Na vypalování trávy pamatuje kvůli možným bezpečnostním rizikům a ekologickým škodám hned několik zákonů, především zákon o požární ochraně, zákon o ochraně přírody a zákon o ochraně ovzduší. Za porušení zákazu hrozí podle zákona o požární ochraně fyzické osobě pokuta až 25 000 korun, právnické osoby a podnikatelé se mohou dočkat pokuty ještě podstatně vyšší – až půl milionu korun. Právnické osoby a podnikatelé mohou být navíc sankcionováni za nesplnění povinnosti nahlásit každé spalování hořlavých látek na volném prostranství předem územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Pálení odpadů a starého listí či trávy upravují i obecně závazné vyhlášky některých obcí.

I přesto musí hasiči každým rokem zasahovat při stovkách požárů, které s vypalováním staré trávy souvisí. Jen za loňský rok vzniklo podle statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR v důsledku zakládání ohňů v přírodě a vypalování trávy 365 požárů se škodou téměř 24 milionů korun. Při těchto požárech bylo navíc 16 lidí zraněno a jeden člověk uhořel. Od roku 2001 bylo takovýchto požárů celkově téměř čtyři tisíce a škody při nich se vyšplhaly na téměř 150 milionů korun, vyžádaly si ale také 225 zranění a 28 životů.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články