Vyplatí se pojištění domácího mazlíčka?

14. 9. 2011 – 13:39 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vyplatí se pojištění domácího mazlíčka?
Škodu, kterou napáchá vaše zvíře u vás doma nelze z pojištění domácnosti uhradit, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Domácí mazlíčky si lidé pořizují, aby jim nebylo smutno. Ale i tato zvířátka dokážou někdy pěkně potrápit. Dá se proti řádění zvířat nějak pojistit?

Pokud vám vaše kočička zdemoluje byt, od pojišťovny žádné peníze nedostanete. Problém je, že pojištění domácnosti se vztahuje většinou jen na živelné nebo vodovodní pohromy a na škody spojené s vandalismem a krádeží. Vandalismus musí být však spáchán člověkem, nikoli uraženým zvířátkem, kterému se dostatečně nevěnujete.

Pojišťovna Allianz nedávno udělila výjimku při jinak nelikvidní pojistné domácnosti. „Do domu, jehož majitel odjel na pouhé čtyři dny na dovolenou, totiž pootevřenou ventilací vlétlo přes 200 netopýrů. Stali se nechtěnými obyvateli jedné místnosti, kterou dokázali svým trusem pořádně zdevastovat,“ vypráví Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz. V tomto případě se nejednalo o dobrovolný chov. Netopýři se při své pravidelné migraci nastěhovali k profesorovi z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Téměř všechny netopýry se profesorovi podařilo zachránit, byt byl však v dezolátním stavu.

Netopýři se totiž usídlili v ložnici domu. Podle údajů pojišťovny viseli na garnyži, na zácloně, spali za obrazy, za zrcadlem a viseli na každém vhodném výstupku na nábytku.

<%Anketa277%>

„Dokážeme krýt například riziko vandalismu, ale to, co se stalo panu prof. Tlapákovi, klasický vandalismus nebyl,“ vysvětluje Petr Jandek, vedoucí likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny. „Přesto jsme tuto pojistnou událost zcela mimořádně zlikvidovali. Zaujal nás totiž neobvykle vstřícný postoj našeho klienta vůči těmto malým letcům,“ dodává Jandek.

Pojištění odpovědnosti zvířat za škodu pomůže

Škodu, kterou napáchá vaše zvíře u vás doma nelze z pojištění domácnosti uhradit. Podle pojišťoven se totiž nejedná o pojistné riziko. Jiná situace nastává, když škodu ve vašem bytě má na svědomí například kočka vaší sousedky. Pak ale sousedka musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu.

„Škodu, kterou by napáchala kočka, pes nebo hospodářské zvíře v domácnosti, by bylo možné uhradit za předpokladu, že by nešlo o zvíře majitele domácnosti či nemovitosti, ale o zvíře patřící někomu cizímu – mohlo by jít například o škodu vzniklou při návštěvě, když si majitel kočku dostatečně nehlídal. Potom by škodu bylo možné zaplatit z pojištění odpovědnosti tohoto člověka za škody na cizím majetku, pokud by měl pojištění odpovědnosti sjednané,“ uvádí Jaroslav Král ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Pokud vám kočka například poškrábe svými drápky drahocennou komodu, pojišťovna vám nic nezaplatí. Ale v případě, že strakapoudi udělají díru v omítce, pojišťovna by vám škodu uhradit měla. Většina pojišťoven totiž kryje škody na bezkontaktních fasádách domů způsobených ptáky nebo hlodavci. Leckdy jsou takové případy řešeny smluvním rozšířením standardního rozsahu pojištění.

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz v článku Zvířátka a nehody v bytě. Kdy pomůže pojištění

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články