Výrobci léků v Česku letos výrazně navýšili své reklamní rozpočty

1. 8. 2011 – 11:18 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Výrobci léků v Česku letos výrazně navýšili své reklamní rozpočty
S výjimkou společností Reckitt Benckiser (Czech Republic) a Berlin-Chemie/A.Menarini Česka republika, které své reklamní rozpočty snížily, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Tuzemské firmy zaměřené na výrobu léčiv v roce 2011 razantně zvýšily nákup reklamy v ceníkových cenách. Podle v pondělí zveřejněného monitoringu reklamních investic společnosti Admosphere letos prozatím nejvíce investují firmy GlaxoSmithKline, Bayer a Novartis.

Výrobci léků se v první polovině letošního roku rozhodli investovat do reklamy až o 18,75 procenta více než ve srovnatelném období roku 2010. Podle aktuálních dat monitoringu reklamních investic společnosti Admosphere přesahuje celkový objem hrubých inzertních výdajů v segmentu "Léky" 1,032 miliardy korun. V období od 1. ledna do 30. června 2010 tyto investice činily 869 milionů korun.

S výjimkou společností Reckitt Benckiser (Czech Republic) a Berlin-Chemie/A.Menarini Česka republika, které své reklamní rozpočty snížily, se zbylí zadavatelé umístění v top 10 rozhodli do reklamy investovat alespoň o polovinu více než vloni. Největší skok učinila společnost Novartis, která za reklamu utratila až o 86 procent více prostředků než v prvních šesti měsících předchozího roku. Novartis se spolu s GlaxoSmithKline a Bayer umístily na prvních třech místech žebříčku.

Stejně jako v první polovině roku 2010 byly i letos nejvíce inzerované léky proti bolesti Ibalgin (44,7 milionu korun) a Panadol (44,5 milionu korun). Na třetí místo se však letos dostal, a to jen s malým odstupem, nosní sprej Muconasal. Do jeho propagace investoval zadavatel 44,1 milionu korun, tedy více než dvojnásobek loňských výdajů. Podobného skoku se dočkal podle dat Admosphere i lék Espumisan, do něhož výrobce investoval téměř třikrát více.

S mediatypy farmaceutické firmy raději moc neexperimentují a své kampaně staví hlavně na televizní komunikaci. Do televize směřuje 89 a více procent jejich inzertních rozpočtů. Ostatní mediatypy slouží jenom jako doplněk.

Admosphere monitoruje objemy investic v ceníkových cenách. Jejich porovnání umožňuje snadnou představu o mediálním trhu, vzájemných poměrech mediatypů, médií, zadavatelů a jednotlivých produktových kategorií. Přehled však nezahrnuje různé množstevní slevy a věrnostní bonusy, ve skutečnosti tak mohou být reklamní výdaje o něco nižší.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články