Výrobci obrazovek v Česku dostali pokutu 52 milionů za kartel

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu pěti společnostem, které vyrábí obrazovky, souhrnná pokuta za kartel je 51,787 milionu korun. V pondělí o tom v Brně informoval předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Výrobci se scházeli na bilaterálních i multilaterálních jednáních po řadu let, Foto:SXC

Výrobci se scházeli na bilaterálních i multilaterálních jednáních po řadu let, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Úřad prokázal kartel, který firmy uzavřely a plnily v letech 1998 až 2004. Kartel se týkal trhu barevných obrazovek pro televizory. Největší pokutu dostal Technicolor S.A., a to 13,858 milionu Kč, Toshiba Corporation musí zaplatit 11,726 mil. Kč, Panasonic Corporation 10,373 mil. Kč. Firmě MT Picture Display uložil úřad pokutu 9,430 mil. Kč, společnosti Chunghwa Picture Tubes zase 6,4 mil. Kč. Posledně uvedené firmě úřad snížil sankci o 50 procent. Společnosti Samsung zase pokutu zcela prominul.

Obě firmy se podílely na nahlášení zakázané dohody antimonopolnímu úřadu. V případě firem Philips a LG Electronics ÚOHS sankci nemohl udělit, protože uplynula zákonná lhůta pro její uložení.

"Výrobci se scházeli na bilaterálních i multilaterálních jednáních po řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly již před rokem 1998 a pokračovaly zhruba do roku 2006," sdělil Rafaj. Na schůzkách probíhala především jednání o cenách.

 

-Libor Popela, Mediafax

Tagy: firmy kartel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Výrobci obrazovek