Výrobní firmy hrozí odchodem z Česka, nechtějí platit solární daň

21. 9. 2010 – 9:55 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Výrobní firmy hrozí odchodem z Česka, nechtějí platit solární daň
Vícenáklady spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů v současnosti platí všichni spotřebitelé elektrické energie, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přibližně o 15 procent v příštím roce zdraží elektřina pro průmyslové podniky. Pokud se naplní katastrofické scénáře rozsahu výstavby solárních elektráren, může meziroční nárůst ceny přesáhnout i 20 procent. V úterním vydání o tom píší Lidové noviny (LN).

"Zdražení se nejvíc dotkne energeticky náročných odvětví, tedy chemického průmyslu, papírenského průmyslu, ale i strojírenských výrob, které jsou na hranici rentability," upozornila výkonná ředitelka Asociace energetických manažerů Zuzana Šolcová.

Hrozba omezení průmyslové výroby v Česku a útěku firem do zahraničí za levnější elektřinou zřejmě donutí vládu hradit část nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů jiným způsobem. Průmysl lobbuje za to, aby stát využil budoucí příjmy z prodeje emisních povolenek. Ve hře je i návrh použít na dotování zeleného byznysu příjmy z daní ze spotřeby elektřiny, uhlí a zemního plynu.

Vícenáklady spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů v současnosti platí všichni spotřebitelé elektrické energie. Změna pravidel by mohla pomoci i domácnostem. Pokud se způsob úhrady "zelené energie" nezmění, výdaje za elektřinu od ledna příštího roku vrostou o šest až devět procent.

-Petr Barták, Mediafax

Psali jsme k tématu:

- Fotovoltaika zdraží elektřinu maximálně o pět procent tvrdí další studie

- Svobodní: Vyberte si zda chcete "zelenou" energii, podle toho zaplatíte

- Poroste cena elektřiny? Vláda chce vyjednávat

- Elektřina může nekontrolovatelně zdražovat, v solárních elektrárnách tiká další bomba

- Elektřina zdraží o 22 procent

- Za zdražení elektřiny může ministerstvo průmyslu, ERÚ a ČEZ tvrdí Liška

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články