Vystačíte s pěnězi do výplaty? Čtvrtina Čechů jen tak tak

20. 10. 2011 – 18:27 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vystačíte s pěnězi do výplaty? Čtvrtina Čechů jen tak tak
tíživá finanční situace má vliv na rodinnou atmosféru, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Od výplaty k výplatě žije více než čtvrtina obyvatel České republiky. Problém vyjít se svým příjmem má 26,7 procenta Čechů, ukázal průzkum společnosti SANEP, jehož výsledky byly zveřejněné ve čtvrtek.

Dalších 35,2 procenta dotázaných pak u otázky, zda u nich platí, že žijí od výplaty k výplatě, zaškrtlo odpověď "spíše". "Svědčí to o tom, že i tato část populace nemusí ke konci měsíce vždy vyjít s přebytkem," uvádí sociologové v souhrnné zprávě.

Tazatele zajímalo i to, jak respondenti hodnotí svou finanční situaci. Za vyloženě dobrou ji přitom označilo pouhých 10,9 procenta lidí, dalších 37,4 procenta dotázaných považuje svou finanční situaci za spíše dobrou. Jako o vyloženě špatné o ní naopak hovoří 22,3 procenta respondentů.

Průzkum navíc ukázal, že u 58,7 procenta lidí došlo ke zhoršení finanční situace v průběhu posledního roku.

Součástí dotazování byly i otázky týkající se nákupních zvyklostí. Zhruba dvě třetiny lidí se svěřily s tím, že si nemohou dovolit utrácet peníze za to, co opravdu nepotřebují - do věcí, které nejsou nutnou potřebou či nezbytnou součástí domácnosti peníze nevkládá 62,7 procenta respondentů. Téměř polovina dotázaných (přesněji 48,9 procenta) se navíc přiznala k tomu, že jsou zatížení dluhem, přičemž 15 procent lidí se obává hrozby osobního bankrotu.

Podle průzkumu si navíc lidé jsou dobře vědomi toho, že tíživá finanční situace má vliv na rodinnou atmosféru. "Téměř pětina dotázaných - konkrétně 19,2 procenta - uvedla, že nedostatek peněz vyvolává v jejich domácnostech řadu hádek," píše se také ve zprávě.

Díky vyššímu DPH budou lidé ještě více šetřit

České domácnosti v aktuálním průzkumu agentury Factum Invenio tvrdí, že změna daně z přidané hodnoty (DPH) ovlivní jejich spotřebu, třetina si navíc myslí, že se cena potravin zvýší více, než jen o vyšší DPH.

Podle odhadu lidí se změna nepřímých daní nejvíce projeví u základních potravin, jako jsou maso, pečivo, mléčné výrobky či ovoce a zelenina. "U těchto kategorií lidé očekávají, že obchodníci zvýšenou sazbu DPH plně přenesou na spotřebitele. Až třetina lidí si navíc myslí, že obchodníci zvýšení DPH využijí a zboží zdraží více, než jen o daňové navýšení," přiblížil výsledky průzkumu Miroslav Fous z Factum Invenio.

Nejvíce změna DPH ovlivní lidi při nákupu masa a masných výrobků (68 procent dotazovaných uvedlo, že změna DPH bude mít na jejich nákup vliv), pečiva (65 procent) či mléka a mléčných výrobků (64 procent). Naopak nejméně se daňová změna promítne do nákupu dětských plen (16 procent).

Lidé v průzkumu také odpovídali, že na konci roku některé potraviny nakoupí do zásoby. "Například u léků a doplňků stravy lidé deklarují, že se předzásobí až na jeden rok. Nakoupit do zásoby lidé chtějí také například cukr nebo mouku," doplnil Fous.

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články