Vývoz z Británie do EU se v lednu propadl o dvě třetiny

- Evropská unie autor: Redakce NašePeníze.cz

Vývoz z Británie do Evropské unie se v lednu propadl o 68 procent, protože vzájemný obchod narušil konec přechodného období po odchodu Británie z EU. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů o exportu od členů britského Svazu silniční nákladní dopravy(RHA). Britská vláda nicméně tyto údaje nepotvrdila a uvedla, že problémy na hranicích jsou po do dokončení brexitu minimální.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Podniky se od začátku letošního roku musejí přizpůsobovat novým obchodním podmínkám. Některé firmy se dostaly potíží kvůli novým celním prohlášením a zdravotním certifikátům, napsala agentura Reuters.

"Považuji za velmi frustrující a nepříjemné, že se ministři rozhodli nenaslouchat zástupcům odvětví a odborníkům," řekl šéf RHA Richard Burnett listu The Observer. Vláda nicméně tvrdí, že je s odvětvím nákladní dopravy ve spojení.

"Díky tvrdé práci dopravců a obchodníků při přípravě na změny jsou zatím problémy na hranicích minimální a nákladní doprava se v současnosti nachází blízko běžných úrovní, a to navzdory pandemii covidu-19," uvádí vládní prohlášení.

Tagy: Evropská unie Velká Británie ekonomika Brexit

Zdroje: ČTK