Z obchodního rejstříku zmizí rodná čísla, pro podnikatele však přibudou povinnosti

28. 2. 2011 – 11:58 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Z obchodního rejstříku zmizí rodná čísla, pro podnikatele však přibudou povinnosti
Pro podnikatele však z novely plynou i nové povinnosti, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Z výčtu údajů, které jsou povinně zveřejňovány v obchodním rejstříku, zřejmě brzy zmizí rodné číslo. Z návrhu novely obchodního zákoníku, kterou by ve středu měla projednat vláda, plyne, že rodná čísla by mohla z rejstříku zmizet od července letošního roku.

Kromě odstranění rodných čísel navrhuje ministerstvo spravedlnosti, které novelu vypracovalo, aby se do sbírky listin už neukládaly podpisové vzory statutárních orgánů.

Další změnou, kterou má novela přinést, je usnadnění likvidace tzv. prázdných společností. Nově má platit, že když bude likvidátorem někdo, kdo nemá se společností nic společného, nebude muset posílat zákonem stanovené zprávy společníkům firmy ani sestavovat účetní uzávěrku.

Pro podnikatele však z novely plynou i nové povinnosti. Zejména musí mít právní důvod k používání k užívání těch prostor, které má jako sídlo zapsané v obchodním rejstříku. Rejstříkový soud bude moci požadovat doložení tohoto právního důvodu, a pokud by podnikatel používání těchto prostor nedoložil, může soud rozhodnout i o zrušení právnické osoby.

-Jiří Táborský | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články