Za co utrácím zbytečně? Finance mi hlídá aplikace

28. 12. 2014 – 19:45 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za co utrácím zbytečně? Finance mi hlídá aplikace
Po analýze nákladových položek má uživatel možnost se zamyslet na svými náklady a svůj rozpočet upravit přehodnotit a omezit položky, které nejsou důležité, zbytečně navyšují výdaje a nepřináší žádný podstatný efekt. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řídit rodinné finance a spravovat rodinný rozpočet můžete i s tužkou a papírem. Efektivnější je ale využít některý z elektronických nástrojů. Jak může pomoci aplikace Expeses.to?

Expenses.to je aplikace pro správu rodinného rozpočtu. Ovládání tohoto systému je možné jak prostřednicvím webové aplikace, tak prostřednictvím smartphonové aplikace, které pracují s jednou synchronizovanou databází. Aplikace podporuje všechny fáze sestavování rodinného rozpočtu.

Používání aplikace je podmíněno bezplatnou registrací, po které uživatel obrží přístup do základní verze pro správu příjmů a výdajů.  Pokud bude mít uživatel ovšem zájem o rozšířenou verzi, připlatí si 2,99 €/rok. Rozšířená verze aplikace umožňuje vygenerovat podrobnější reporty a grafy (roztříděné podle uživatelem předvolených kategorií).

Seznam přímů

expenses-to-01

Do aplikace je možno vkládat souhrn všech příjmů za každý měsíc individuálně. Uživatel se po příhlášení do aplikace přesune (kliknutím na volbu „Příjmy“) do evidence souhrnů příjmů a vyplní danou částku, která odpovídá příjmům za daný měsíc. Příjmy je možno předvyplnit na celý kalendární rok dopředu a následně je upravovat v závislosti na jednorázových změnách v příjmu jednotlivce či rodiny. Nevýhodou u vkládání příjmů se může zdát fakt, že uživatel může vložit pouze celkovou sumu za měsíc, a to pouze prostřednictvím webového rozhraní, nikoli pomocí smartphonové aplikace.

Seznam výdajů

expenses-to-02

Seznam výdajů je na tom z hlediska podrobnosti mnohem lépe. Výdaje se třídí do kategorií a rozhodně se nevkládají jako jedna suma, jak je tomu u příjmů. Uživatel má možnost vložit výdaj jak prostřednictvím webové aplikace (na svém osobním počítači), tak prostřednictvím aplikace ve svém chytrém telefonu, což je mnohem pohodlnější varianta a uživatel má možnost výdaj vložit hned po provedení transakce. Výdajové položky je možno vkládat jednorázově nebo také periodicky, například měsíčně (platba nájemného) nebo čtvrtletně (platba povinného ručení). Položky, které se často opakují, uživatel vloží jednou, označí je jako opakované a systém už se postará o automatické vložení výdajové položky k určitému dni v měsíci.

Porovnání příjmů a výdajů

O porovnání příjmů a výdajů se stará aplikace automaticky. V sekci statistiky se generují reporty a grafy, které porovnávají příjmy a výdaje za určité období. Výsledky jsou vždy aktuální a obsahují všechny vložené transakce. Uživatel má tak přehled, jakou částku v měsíci utratil a jakou ještě utratí, nebo si například může vygenerovat sestavy pouze za určitou skupinu výdajových položek a zamyslet se nad náklady, které jsou a nejsou důležité. Může tak přijít na to, ve kterých případech jde například jen „o házení financí z okna“.

expenses-to-03 expenses-to-04

Přehodnocení a přizpůsobení výdajů

Po analýze nákladových položek má uživatel možnost se zamyslet na svými náklady a svůj rozpočet upravit přehodnotit a omezit položky, které nejsou důležité, zbytečně navyšují výdaje a nepřináší žádný podstatný efekt.

Aktualizace rozpočtu

Pokud člověk své výdaje přehodnotí, není nic jednoduššího než v aplikaci provést úpravu opakovaných výdajů. Tato změna se ihned promítne do grafu (reportů) a uživatel má aktuální přehled o výši pravidelných plateb vůči příjmům za dané období a to v reálném čase.

Klady a zápory

Klady

Zápory

Pohodlné a jednoduché ovládání

Příjmy není možno třídit do kategorií

Synchronizace mezi PC a telefonem

Příjmy se zadávají pouze jednorárově za celý měsíc

Téměř zdarma

Příjmy není možno vkládat přes mobilní aplikaci (pouze přes web)

 

Absence více podrobnějšího přehledu

Další alternativy těchto aplikací

Kromě aplikace Expenses.to existuje i řada dalších obdobných nástrojů. Zde je pár příkladů:

RQ Money

Domácí účetnictví

Hlídám si

HomeEko

Homefinance

sMoneyBox

Závěr

V dnešní době je k dispozici mnoho aplikací na sledování osobních a rodinných financí a každý si může vybrat tu svou, která pro něj bude nejvíce vyhovující. Správa a hlídání osobního či rodinného rozpočtu probíhá lépe s aplikací k tomu určenou, než pouze s papírem a tužkou.

-Jakub Dostalík | Vyšlo na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.11.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,450
USD 23,420 23,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články