Za jedno pivo o body nepřijdete, jaké další změny čekají řidiče?

3. 5. 2011 – 19:07 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za jedno pivo o body nepřijdete, jaké další změny čekají řidiče?
Řidiči za jedno pivo a malé překročení rychlosti nepřijdou o body, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řidiči dostanou pokuty za malé překročení rychlosti i za malé množství alkoholu, trestné body za tyto prohřešky budou zrušené. Poslanci v úterý odklepli změny v novele o provozu na pozemních komunikacích, které snižují počet přečinů za volantem, za něž se udělují trestné body.

"V případě alkoholu byla debata na výboru i podvýboru poměrně živá. Dohodli jsme se, že nebude tolerance, ale pokutování," uvedl exministr dopravy Petr Bendl (ODS) s tím, že určité formě trestu neunikne žádný řidič, který se posadí za volant s alkoholem v krvi.

Čtěte také: Senátor neznal obsah zákona o alkoholu za volantem, který ve sněmovně obhajoval

"Nedovedu si představit, že bychom opustili nulovou toleranci," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Poslanci na návrh Senátu zrušili tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, za vyšší množství alkoholu bude ale hrozit trest sedmi bodů.

Za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog může být nově uložena pokuta od dvou a půl do 20 tisíc korun.

Předloha počítá s tím, že se počet bodovaných přestupků sníží ze současných 44 na 27. Jednobodové tresty řidičů se zruší, bodové tresty by neměly hrozit ani za malé překročení povolené rychlosti. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu ve výši 1500 až 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by se dál udělovaly dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

Sníží se počet trestných bodů za držení telefonu při jízdě, novela počítá se dvěma místo původních tří. Naopak pět bodů místo původních tří by měl dostat řidič za ohrožení jiného při předjíždění.

Porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás pro děti se má trestat čtyřmi body, u dospělého třemi body. Zrušené by měly být bodové tresty za nerozsvícená světla, za neoprávněné užití modrého či oranžového majáku nebo za nerespektování příkazové značky.

Novela počítá se zrušením limitu 100 tisíc korun za způsobení dopravní nehody. Nově má platit pouze sedmibodový trest za způsobení dopravní nehody, při které někdo zemřel nebo byl těžce zraněný. Tříbodový trest za způsobení škody nižšího rozsahu novela ruší.

Předloha zavádí povinné použití zimních pneumatik v období od listopadu do března a zakazuje kamionům jízdu v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 06.00 do 09.00 a od 15.00 do 18.00).

V novele zůstalo i ustanovení, podle kterého policisté nebudou muset označovat na území měst a obcí úsek, ve kterém měří rychlost. Senátoři se totiž neshodli na podpoře pozměňovacího návrhu, který počítal s označením úseků měření stacionárními značkami.

Pokud novelu podepíše prezident Václav Klaus, pravidla začnou platit od letošního 1. srpna.

-Filip Nachtmann, Tomáš PatákMED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články