Za lékaře si připlatíme, zaplatíme opět poplatky

8. 8. 2017 – 11:12 | Zdravotnictví | red | Diskuze:

Za lékaře si připlatíme, zaplatíme opět poplatky
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Už brzy si možná za zdravotnickou péči opět připlatíme. Většina politických stran uvažuje o opětovném zavedení poplatků za pobyt v nemocnici i možnosti připlatit si za nadstandard. Proti jsou pouze sociální demokraté a komunisté.

Zatímco dnes čeští pacienti platí pouze za návštěvu pohotovosti, už po podzimních volbách by mohla být situace jiná. Zavádění poplatků za zdravotnickou péči je trend i v okolních zemích. Například na Slovensku zvýšili poplatek na urgentním příjmu ze dvou na deset euro. Informuje o tom web ihned.cz.

O vyšší spoluúčasti pacientů uvažuje i většina českých politických stran. Nebrání se jí hnutí ANO, lidovci ani TOP 09. Například ANO by chtělo znovu zavést poplatek za pobyt v nemocnici, a to ve výši 60 korun za den. Ten by pokryl náklady na nezdravotnické služby, jako je úklid či strava. Zároveň ale navrhuje roční limit 2500 korun, který by lidé za hospitalizaci maximálně platili. To aby ochránilo sociálně slabší skupiny.

Devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti je podle stran přiměřený. Nebránily by se ani zavedení tzv. nadstandardů, kdy by si pacienti mohli připlatit za lepší služby či nákladnější léčbu.

V minulosti lidé platili za pobyt v nemocnici 60 korun denně. Poté, co byl tento poplatek zvýšen na 100 korun, ho Ústavní soud zcela zrušil. V roce 2013 zrušil také nadstandardy. Vláda Bohuslava Sobotky poté zrušila i třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře či recept.

Zdroje:
MED, iHned.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články